Ethical concerns in language testing at university level
Üniversite seviyesinde dil sınavlarında etik sorunlar
- Tez No: 249165
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇAY KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalısma İngiliz Dili Egitimi Bölümünde görev yapan ögretim elemanlarının dil sınavlarındaki etik kavramı hakkındaki görüs ve düsüncelerini ögrenmek amacıyla yapılmıstır. Bu çalısma aynı zamanda, Türk Egitim Sisteminde dil sınavlarının uygulanmasında bir `etik yasası' veya bir `uygulama yasası' gelistirmek için ögretim elemanlarının görüs ve düsüncelerinden faydalanmayı amaçlamaktadır. Bu çalısma Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde İngiliz Dili Egitimi Bölümünde görev yapan ögretim elemanlarının katılımıyla yapılmıstır. Veriler nitel veri toplama metotlarından olan anket yöntemiyle elde edilmistir. Anket, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde görev yapan 28 ögretim elemanına uygulanmıstır. Veriler bilgisayarda SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) adlı programla analiz edilmistir. Anket kullanılarak elde edilen bulgular ögretim elemanlarının çogunun Türkiyede dil sınavlarının uygulanması hakkında bir `etik yasası' nın mevcut olup olmadıgı hakkında bilgi sahibi olmadıgı göstermistir. Bununla birlikte, ögretim elemanları dil sınavlarının uygulanmasında bir `etik yasası' nın gerekli olduguna inanmaktadır. Bunun yanısıra, ögretim elemanları gelistirilecek `etik yasası'nın Türk toplumunun deger sistemlerinin göz önüne alınarak yapılması gerektigine inanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the perceptions of ELT Department instructors on ethics concept in language testing. The study further aimed at collecting information in order to develop a `code of ethics? or `code of practice? in language testing for Turkish Education System. The study was carried out with the instructors of ELT Department at Çanakkale Onsekiz Mart University. The data were collected via qualitative research methodology; the questionnaire was administered to 28 instructors at Çanakkale Onsekiz Mart University. The data were analysed and interpreted with the help of computer program SPSS (Statistical Package for the Social Sciences). The findings obtained through the questionnaire revealed that most of the instructors do not know whether there is a `code of ethics? for language testing in Turkey or not. However, they believe that a `code of ethics? for language testing is necessary. Furthermore, they indicated that `a code of ethics? should be developed considering the value systems of the Turkish culture.