İnsan kaynakları yönetiminde performans değerleme üzerine bir uygulama
An application about performance measurement in human resource management
  1. Tez No: 249190
  2. Yazar: SERKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüz işletmelerinde, işletmeyi oluşturan temel fonksiyon olan insan kaynağının etkin bir biçimde kullanılması, işletmelerin başarı ve başarısızlıklarını belirleyen en önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletmeler sahip oldukları insan kaynağını etkin bir şekilde kullanabildikleri takdirde hem rakipleriyle mücadele edebilir, hem de pazar paylarını artırarak sektörde iyi bir yer edinebilmektedirler. Çalışmamızın amacıda, performans değerlemenin gerekliliğini ve önemini vurgulayarak, çıkan sonuçlar doğrultusunda insan kaynağının şirket yararına nasıl dönüştürüldüğünü belirlemeye yöneliktir.Bu çalışma aynı zamanda, performans değerlemeye başlamadan önceki hazırlık çalışmalarından, sonuçların değerlendirilmesi aşamasına kadar etkin bir değerleme yapılması için neler yapılması gerektiğini belirlemeyi, değerlemenin hangi amaçlarla yapıldığını tespit etmeyi ve sonuçların ne şekilde kullanılabileceğini göstermeyi hedeflemiştir.Çalışmamızda öncelikle performans değerlemenin önemi ve amacı açıklanmış olup, teknik terimler üzerinde durulmuştur. Daha sonra performans değerleme konusu geniş bir boyutta ele alınmış, performans değerlemenin yararları, kullanım alanları, değerlemenin taşıması gereken özellikler, performans değerleme süreci, yöntemleri ve sonuçlarının kullanım alanları, değerleme sürecinde düşülen hatalar ve değerlemenin sakıncaları gibi konulara detaylı bir şekilde yer verilmiştir.Yaptığımız açıklamalar doğrultusunda teorik kapsamın bir uygulaması niteliğinde olabilecek otomotiv sektöründe bir firmada uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan tüm veriler doğrultusunda, şirket 2009-2010 yılı politikasını belirlemiş olup, bir sonraki dönem için önlemler alma şansı yakalamıştır.Yapmış olduğumuz uygulama ve baz alınan kriterler firmanın yapısına uygun olarak karma bir yöntem kullanılarak hazırlanmış olup, performans değerleme konusunda bundan sonraki çalışmalara kaynak oluşturmayı hedeflemiş ve objektif sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s businessess, it shows using human resourse management in an effective manner is what creates the basic functions of a business. As we have come across and relized it is the most evident factor for the companies achiev monts sor failure. When companies are in the usuge of effective human resource management it is possible to compete with all rivals and it also has notential to bring a rise to all market shares therefore will drawthe company to a good position in business. The main reason for this study is to emphasize the importance of performance valuation and point out what needs to be worked on for successful results in human resource management for the benefit of the company.This study also aims to determine what needs to be done to make an effective evaluation from the preparation studies, which take part before the performance evaluation, to the process of assessing the results, to establish in which purposes the evaluation has been done and to indicate in what ways the results can be used.Our initial purpose of this study is to dearly explain the importance and purpose of performance valuation whilst using tehcnical terminoligy. Subsequently the topic of performance valuation has been extended to a more wider discussion underliving and covering the magintude of performance valution, benefits intention of use, strueture of usuage, method and length to be carried out, techniques and the results of covered area or any necessary alterations.In pursuance of our explanations, an applied research which has the qualities of the theoretical content has been practiced in one of the company After the results that has been gained at the end of research, the company established the policy of 2009-2010 term and got the chance of taking precautions for the next period.Our applied practice and accepted criterias have been prepared using a mixed method in comformity with the characteristics of one of the company Furthermore, they have aimed to generate a resource for the next studies relating to the performance evaluation and it has also been struggled to gain objective result.