İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarına yönelik tutumların örgüte bağlılığa etkisi
  1. Tez No: 36848
  2. Yazar: ÇİĞDEM VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUNA TEVRUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Günümüzde teknolojik yeniliklere bağlı olarak artan rekabet sonucunda şirketler yeniden yapılanmaya gitmişler ve bu yapılanma kapsamında Personel Yönetimlerinin adı ve bazı fonksiyonları değişerek İnsan Kaynaklan Yönetimlerine (İKY) dönüşmüştür. İKY, işletmenin amaçlarını gerçekleştirmesi için insan kaynağını yönetirken çalışanların gereksinimlerini de gözönünde bulundurmaktadır. Bu bağlamda İnsan Kaynaklan Bölümlerinde çalışanları iyileştirmek ve geri bildirim almak amacıyla çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. İK yönetimi kitaplarında, İK denetimi adı altında bölüm kayıtlarını inceleyerek raporlamalar hazırlanması ve çalışanların ÎK fonksiyonlarıyla ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla araştırmalar düzenlenmesi olarak sözedilmektedir. Diğer taraftan bireylerin belli bir konudaki görüşlerini almak için yapılan araştırmalar Sosyal Psikoloji ve Örgütsel Davranış literatüründe tutum araştırması olarak geçmektedir. Tutumlar, bireylerin belli obje ya da kişiye olan kişisel öğrenilmiş eğilimleridir. Tutamlan ölçmek için belli ölçekler ve anketler geliştirilmektedir. Tutum araştırmaları, bir işletme ya da örgüt çalışanlarının düşünce ve görüşlerini belirlemek için yaygın olarak 3 Olu yılların başından bu yana kullanılmaktadır. Örgüte bağlılık kavramı, iş tatminini de kapsaması nedeniyle çalışanların örgütsel davranışlarım inceleyen bir çok araştırmaya konu olmuştur. Yapılan araştırmalarda örgüte bağlılığın örgütsel, kişisel ve işle ilgili nedenleri irdelenmiş ve işten ayrılma, performans, devamsızlık gibi davranışsal sonuçlan üzerinde durulmuştur. IVBu araştırmada çok Şubeli özel bir bankanın 122 çalışanına; İK Yönetimi fonksiyonlarına yönelik tutumlarım değerlendirmek için geliştirilen bir soru seti; İK Yönetimine yönelik tutumların örgüte bağlılıkla olan ilişkisini incelemek amacıyla da Porter ve Smith'in 1970 yılında geliştirdikleri örgüte bağlılık ölçeği Türkçe'ye çevrilerek uygulanmıştır. Sonuç olarak, İK Yönetimi fonksiyonlarına yönelik tutumları yüksek olan kişilerin örgüte bağlılık değerleri de yüksek çıkmıştır. Deneklerin çalıştığı Şubelerin ticari başarı durumuyla İK Yönetimine yönelik tutumları arasında belirgin bir ilişki bulunamazken, Şubenin basan durumuna göre örgüte bağlılık değerinin değiştiği görülmüştür. V
Özet (Çeviri)
As a result, the subjects whose attitudes toward HRM, also the ones having high organizational commitment level. There was not a significant relationship between the commercial success level of bank branches and attitudes of employees toward HRM. On the otherhand, it was found that subjects' organizational commitment scores are changed due to commercial performance appraisal level of bank branches. in