An assessment of the validity of the standardized achievement test administered at Çanakkale Onsekiz Mart University
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi?nde uygulanan standart başarı testinin geçerliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 249197
  2. Yazar: ÇİĞDEM CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
?Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ) Uygulanan Standart Başarı Testinin Geçerliğinin Değerlendirilmesi? adlı bu çalışma, okutmanların görüşleri vasıtasıyla Zorunlu İngilizce Dersinin vize sınavının geçerliğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca, Zorunlu İngilizce Dersi vize ve final sınavlarının geçerliğini arttırmak için neler yapılabileceğini ya da yapılması gerektiğini okutmanların algıları doğrultusunda belirleme amacındadır.Bu betimsel çalışma nicel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Hedeflere ulaşmak için bir anket hazırlanmıştır ve bu anket ÇOMÜ'de Zorunlu İngilizce Dersi veren 31 İngilizce Okutmanına uygulanmıştır. Anketin deneme uygulamasında maddelerin iç tutarlılığını belirlemek için Cronbach Alpha güvenilirlik testi kullanılmıştır. Buna göre ana çalışmada kullanılan anketin son hali oluşturulmuştur.Anketlerle elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, Cronbach Alpha güvenilirlik testi, parametrik olmayan Kruskal-Wallis Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılarak SPSS 13.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir.Tanımlayıcı istatistik sonuçlarına göre; ÇOMÜ'de Zorunlu İngilizce Dersi için uygulanan vize sınavının kapsam ve görünüş geçerliği bulunmaktadır. Fakat vize sınavının yapı geçerliği açısından eksikleri vardır. Sonuçlar sadece çoktan seçmeli test maddelerini içeren sınavda dinleme, konuşma, yazma gibi becerilerin yeterince temsil edilmediğini göstermiştir.Parametrik olmayan Kruskal-Wallis Testin sonuçlarına göre, sınavın geçerliği konusunda okutmanlar arasında tecrübeleri dikkate alındığında anlamlı fark bulunmaktadır. Yapı geçerliğini analiz etmek için kullanılan Mann-Whitney U Testinin sonuçlarına göre müfredat hazırlama ya da test oluşturma komisyonlarında bulunan okutmanlar ve diğer okutmanlar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca, yüksek lisans ve lisans mezunu olan okutmanlar arasında anlamlı fark yoktur. İki grubun sınavın yapı geçerliği ile ilgili fikirleri benzerdir.Çalışmanın bir diğer bulgusuna göre, sınavın geçerliğini arttırmak için çoktan seçmeli test maddelerinin yanında boşluk doldurma, eşleştirme, kısa cevap ve doğru-yanlış soruları gibi test teknikleri de kullanılmalıdır.Çalışmanın sonuçları göstermiştir ki standart başarı testlerinin geçerliği konusunda (özellikle yapı geçerliği) bazı şüpheler mevcuttur. Bu yüzden tüm dil becerilerini ve alanlarını etkili ve yeterli biçimde daha geçerli sınavlarla değerlendirebilmek için diğer test tekniklerine ihtiyaç vardır. Bunu başarabilmek için, sınavın içeriği Zorunlu İngilizce Dersinin müfredatını uygun şekilde yansıtmalıdır. Öğrencilerin dil performansını değerlendirirken merkezden yürütülen standart başarı testlerinin yanında dersin öğretmeni tarafından hazırlanan başarı testleri de kullanılmalıdır. Test etme alanında uzmanlaşmış okutmanlardan oluşan bir test ofisi ile daha geçerli sınavlar oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the validity of standardized achievement tests administered at Çanakkale Onsekiz Mart University (COMU) through instructors? ideas. It also aims to determine what can or should be done to improve the validity of mid-term and final exams of Compulsory English Lesson by means of instructors? perceptions.This descriptive study was conducted through quantitative research methodology. A questionnaire was conducted to achieve the aims and it was administered to 31 instructors of English giving Compulsory English Lesson at COMU. In the pilot form of the questionnaire Cronbach Alpha Coefficient Test was used to determine the internal consistency reliability of the items. The final form of the questionnaire used in the main study was constructed accordingly.The data obtained through the questionnaire were analyzed via Descriptive Statistics, Cronbach Alpha Reliability Test, Nonparametric Kruskal-Wallis Test and Mann-Whitney U Test by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 13.0 for Windows.The results of descriptive statistics indicated that the mid-term exam administered at COMU for Compulsory English Lesson had content and face validity. However, mid-term exam lacked in construct validity to some extent. The results showed that skills like listening, speaking and writing were not represented adequately in the exam including only multiple-choice test items.The results of Nonparametric Kruskal-Wallis Test indicated that there occurred some significant differences among instructors? perceptions on the exam?s construct validity in terms of their experience. According to the results of Mann-Whitney U Test used to assess content validity, there were differences between the groups of instructors who were members of either curriculum preparation or test construction commission and the other instructors who are not participants of these groups. It was also found that there were no significant differences between the instructors having MA degree and the instructors having BA degree. Their perceptions on the validity of the exam were similar.Another finding of the study was that some other test techniques like completion, matching, short-answer and true-false in addition to multiple-choice questions should be used in the mid-term exam to improve its validity.The study concludes that there are some doubts about the validity (especially construct validity) of the standardized achievement tests. Therefore, exams that are more valid necessitate other test techniques to assess all language skills and areas effectively and sufficiently. In order to achieve this, the content of the exam should reflect the curriculum of Compulsory English Lesson appropriately. Besides the centrally administered standardized achievement tests, teacher-made achievement tests can be used while assessing students? language performances. With a permanent testing office which has instructors specialized in testing, exams that are more valid can be constructed.