Otel web sitelerinin eMICA yöntemiyle analizi: İstanbul ve Antalya'daki 3, 4 ve 5 yıldızlı otellere yönelik uygulama
Analysis of hotel websites using eMICA model: A research applied to 3, 4, and 5 star hotels in İstanbul and Antalya
- Tez No: 589423
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIZILIRMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Günümüzde otellerin web siteleri, işletmeleri için en önemli pazarlama araçlarından biri haline gelmiştir. Oteller, kendi web siteleri üzerinden müşterilerine aracısız satış yapabilmektedirler. Böylelikle işletmelerin hem maliyetlerini azaltmakta hem de cirolarını yükseltmektedirler. Yapılan araştırmalar, web sitelerinin tasarımı ve içeriğinin otel müşterilerinin çevrimiçi rezervasyon yapma kararını etkilediğini belirlemiştir (Wang vd., 2015; Musante vd. 2009: 205). Bu tez çalışmasında, İstanbul ve Antalya'da bulunan 3, 4 ve 5 yıldızlı otellere ait web sitelerinin elektronik pazarlama ve ticaret açısından gelişmişlik düzeylerinin karşılaştırması amaçlanmaktadır. Web sitelerinin analizinde; eMICA (Extended Model of Internet Commerce Adoption: Geliştirilmiş İnternet Ticaret Benimseme Modeli) modeli kullanılmıştır. Çalışma, ayrıca otel web siteleri için eMICA modelini geliştirmeyi ve güncellemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemi oluşturulurken, öncelikle İstanbul ve Antalya'da 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerin en çok bulunduğu dört ilçe belirlenmiştir. Her şehir için belirlenen dört ilçeden, her otel kategorisi için toplam 40 otel seçilmiştir. Toplamda 120 İstanbul ve 120 Antalya oteli olmak üzere 240 otelin web siteleri eMICA yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, 5 yıldızlı otellerin 4 ve 3 yıldızlı otellerden ve 4 yıldızlı otellerin de 3 yıldızlı otellerden daha gelişmiş web sitelerine sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın diğer bir önemli sonucu ise, İstanbul'da bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerin web sitelerinin aynı kategoride Antalya'da bulunan otellerden daha gelişmiş olduğudur. İstanbul'daki 3 yıldızlı otellerle, Antalya'daki 3 yıldızlı otellerin web sitelerinin içerik düzeylerinin arasında ise istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışma kapsamında ayrıca otel web sitelerinde bağlantısı verilen sosyal medya hesapları da araştırılmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında, otel işletmecileri için yönetimsel uygulamalar ve tavsiyeler de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, hotels' websites have become an important marketing tool for hotels. Hotels can directly sell to their customers via their own websites resulting in decreased costs and increased revenue. Studies showed that website design and content affect online booking decision of the hotel customers (Wang et al., 2015; Musante et al. 2009: 205). In this study, the objective is to compare development level of websites of 3, 4 and 5-star hotels in İstanbul and Antalya in terms of electronic marketing and electronic commerce. eMICA (extended Model of Internet Commerce Adoptation) model has been adopted in website analysis. Another intention of this study is to modify and update eMICA model for hotel websites. Sample of the study has been selected in four towns of Istanbul and Antalya with the highest number of 3, 4, and 5-star hotels located. 40 hotels in each hotel category from four towns of each city were selected. A total of 240 hotels – 120 hotels in İstanbul and 120 hotels in Antalya – have been analyzed with eMICA method. Results of this study showed that websites of 5-star hotels are more advanced than 4 and 3-star hotels and websites of 4-star hotels are more advanced than 3-star hotels. Another important finding of the study is that 5 and 4-star hotels' websites in İstanbul are much better than hotels in Antalya in the same category. There is no finding that shows statistically significant difference between 3-star hotels in Istanbul and Antalya in terms of website content level. Under the scope of the study, social media accounts linked by hotel websites are also analyzed. Results of this study present managerial practices and recommendations for hotelier.