Oğuz Tansel'in masallarında çocuk ve eğitim teması
The theme of child and education in Oğuz Tansel's stories
  1. Tez No: 249201
  2. Yazar: ÖMER FARUK POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HULUSİ GEÇGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Masallar, çocuk edebiyatının vazgeçilmez ürünleridir. Çocuğun karşılaştığı ilk edebi ürünlerin başında gelen masallar, gerek kültür aktarımında gerekse hayata yönelik bilinçlendirmeyi yapmaları açısından önem arz etmektedir. Çocuğun hayal dünyasını zenginleştirmenin yanı sıra, Tansel'in ifadesiyle ??iyiliği, doğruluğu, cezasız, notsuz?? öğretmeleri açısından çocuk edebiyatının en işlevsel ürünleridir.Masal sahasında bir ilki gerçekleştiren Tansel masalların çocukları uyutma aracı olmadığını bilakis onları uyandırma, bilinçlendirme aracı olduğunu dile getirmiş ve eserlerini bu doğrultuda oluşturmuştur.Bu çalışmada, Oğuz Tansel'in çeşitli gazete ve dergilerde yer alan söyleşi ve makalelerinden ?çocuk? ve ?eğitim? kavramlarına olan bakışı tespit edilmiş, Tansel'in masallarındaki öğrenci ve öğretmen tiplerinin özellikleri belirlenmiş, Tansel'in masallarında geçen eğitim temalarının ne doğrultuda oldukları ve Tansel'in bu temalarla vermek istediği mesajlar ortaya çıkarılmıştır. Tansel'in eğitim temalarının hangi eğitim akımlarıyla ilişkilendirilebileceklerine bakılmış ve bu doğrultuda değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stories are indispensable products of children?s literature. Stories, the first of literary products that children meet, present importance both from the point of transferring culture and making formulations towards the life. As well as enriching child?s imagination, they are the most functional products since they are teaching with Tansel?s expression ?? the favour, the truth without marking or punishing??Realizing a first in the area of story Tansel utters that stories are not a tool to make the children sleep on the contrary they are the tools to wake them up and make them conscious and he composed his works on this way.In that research, Oğuz Tansel?s view to the notions ?child? and ?education? from his conversations and articles that took place in several magazines and newspapers have been established, the features of teacher and student in Tansel?s stories have been defined, in which direction of the education themes in Tansel?s stories and the messages that Tansel wants to express have been determined. Which education currents could be associated with Tansel?s education themes has been searched and all the evaluations have been done on this way.