Çalışma hayatı açısından sosyal damping'in kontrolü
Control of the social dumping in terms of working life
  1. Tez No: 249216
  2. Yazar: UFUK ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN BACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşme ile beraber uluslararası ticaret ve yabancı yatırımlar da yoğunluk kazanmıştır. Geri kalmış ülkelerin de bu alanlarda rekabet gücü kazanmaya başlamaları, gelişmiş ülkelerce tehdit olarak algılanmıştır. Temel varsayımları çalışma ve çevre standartlarının rekabet edebilirlik ve yatırım cazibesi üzerinde etkili olacağı olan bu ülkeler, sosyal damping kavramını tartışmaya açmışlardır.Çeşitli ekonomik ve sosyal sonuçlara sebep olacağından hareketle sosyal damping; dünyada uluslararası serbest ticarete açık ülkelerin tümü açısından önem taşımaktadır. Uluslararası ticaretin hızla arttığı günümüzde sosyal damping iddiasının incelenmesi ahlaki ve ekonomik açıdan zorunlu hale gelmiştir. Çalışma ve çevre standartlarının uluslararası ticaret kurallarına dahil edilmesi gerektiği fikri, özellikle gelişmekte olan ve geri kalmış ülkeler açısından oldukça önemlidir. Çalışma standartları yönüyle çalışanları, çevre standartları yönüyle de toplumu doğrudan ilgilendiren bu konunun irdelenmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, sosyal damping kavramı teorik çerçevesi, kapsamı ve kontrolü açısından incelenmeye çalışılacaktır. Bu amaçla, birinci bölümde kavrama dair tanımlamalar yapılacak, argümanları irdelenecek ve kapsamı belirlenecektir. İkinci bölümde, kavramın çalışma hayatındaki yansımalarına değinilecek ve son bölümde de kontrolüne ilişkin girişimlere yer verilecektir. Sonuç olarak, sosyal damping kavramı; teorik geçerliliği, içeriği ve kontrolü açısından değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
International trade and foreign investments got intensive with globalization. The fact that undeveloped countries are competitively becoming powerful in this field is regarded as a threat by developed countries. Developed countries assuming that labour and environment standards will be influential on competitiveness and investment attraction set out to have social dumping discussed.Social dumping gained importance in terms of all of the countries open to international free trade in the world because it will result in various economical and social outcomes. At the present when international trade is increasing, it has ethically and economically become obligatory that the assertion of social dumping should be examined. The idea that labour and environment standards must be involved in the international trade rules is of great importance for undeveloped and underdeveloped countries. This subject which is directly related to the workers in terms of labour standards and society in terms of environmental standards must be handled.In this study, the concept of social dumping has been dealt with in terms of its theoretical framework, content and control. For this aiming; in the first section, the describings will done which they are concerning to the concept and its datums will examine and its contents will determinate. In the second section, the study will touch for the effects in working life of the concept and also the last section will points out the undertaking for the control of concept, finally the concept of social dumping will discussing about its theorical validity, containing and the control.