Sözsüz iletişimin örgütsel iletişim tatminine etkileri: Çanakkale' deki konaklama işletmelerine yönelik bir araştırma
The effects of nonverbal communication on organizational communication satisfaction: A research at accommodation enterprises in Çanakkale
  1. Tez No: 249228
  2. Yazar: SİBEL ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İletişim Bilimleri, Tourism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İletişim insan olmanın bir parçası olarak kaçınılmazdır. İnsanlar, her düşünce, her davranış, her ilişki içinde iletiler gönderirler. İnsanlar arasında bilgiler, düşünceler, inançlar, duygular, sürekli olarak birbirine aktarılır. Ancak iletişim sadece sözlü ve yazılı iletiler ve dil aracılığıyla kurulmaz. Sözsüz iletişim günlük hayatta ve çalışma hayatında bilinçli olarak ya da farkında olmadan sürekli olarak kullanılmakta olan bir iletişim türüdür. Yüz yüze iletişimi sözel davranışlar kadar etkilemekte, kişilerarası iletişim ilişkilerin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Sözsüz iletişimle anlamlar kişilerarası iletilir. Beden dilinin kullanımı, ses tonu, aksesuarlar, seçilen renkler, duruş, jest ve mimikler gibi davranışlar anlamı iletmektedirler. İletişim tatmini iletişim etkileşimleri sonucu ortaya çıkan ve örgütsel etkililiği belirleyen sosyo-duygusal bir sonuçtur. Tüm örgütlerde iletişim gereksinimleri vardır. Çalışanları mutlu olmayan bir işletmenin müşterilerini mutlu etmesi beklenemez. Çalışanların mutlu olabilmesi için iletişim kanallarının doğru olarak kullanılması ve iletişim tatminin sağlanması gerekmektedir. Sözlü ve yazılı iletişim kadar, sözsüz iletişim de iletişim tatminini etkilemektedir. Bu noktadan hareketle sözsüz iletişimin iletişim tatminine etkileri, Çanakkale içindeki konaklama işletmelerinde araştırılıp, sonuçları ortaya koyulmuş ve çözüm önerileri sunulmuştur. İnsan faktörünün son derece önemli olduğu konaklama işletmelerinde sözsüz iletişimin örgütsel iletişim tatminine etkileri araştırılmıştır. Çanakkale İli içinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmaya göre, sözsüz iletişimin örgütsel iletişim tatminini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication is urgent as a part of being a mankind. People, send messages in all of their ideas, behaviors and relationships. Information, ideas, beliefs, emotions are consistently transferred each other interpersonally. However, communication is not got across just with verbal, written and language messages. Nonverbal communication is a kind of communication in use consciously or unconsciously in everyday life or business. It affects face to face communication as verbal communication and forms an important part of interpersonal communication relationships. Meaning is conveyed by nonverbal communication. The use of body language, voice, accesories, colours, posture, jests and mimics convey the meaning.Communication satisfaction is a socio-emotional result that determine organizational effectiveness which consists of communication interactions. Organizations require communication. Organization can not satisfy customers if the workers are not satisfy. To satisfy the workers, communication channels should be used accurately and communication satisfaction should be ensured. Nonverbal communication affects communication satisfaction as much as verbal and written communication. Furthermore, the effects of nonverbal communication on communication satisfaction is researhed at accommodation enterprises in Çanakkale, reasons and results are explained and solutions are offered. The effects of nonverbal communication on communication satisfaction at acommodation enterprises in which human resources are exteremely important. Research is made in various hotels at Çanakkale. According to this research, it is confirmed that nonverbal communication has positive effects on communication satisfaction.