Örgütsel iletişim
The organizational communication
  1. Tez No: 149399
  2. Yazar: SİNEM SAVAŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TINAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET İletişim olgusunun önemi, her geçen gün değişik bilim dallan açısından artmaktadır. Bu durum insan bilimleri alanında da etkisini göstermekte, iletişim konusunda birçok araştırma yapılmakta ve yeni yaklaşımlar ortaya çıkmaktadır. İnsanların birbirleri ile olan ilişkilerinden hareketle ifade edilen örgüt içi iletişim kavramı da bu yaklaşımlardan birisidir. İnsanlar yaşamları süresince kendileriyle ve toplumu oluşturan bireylerle bilerek veya bilmeyerek, isteyerek veya istemeyerek iletişimde bulunurlar. Bireyin gerek kendisi ile gerek toplumu oluşturan diğer bireylerle kurduğu iletişim kavramım ana hatlarıyla;“Sözlü İletişim”,“Sözsüz İletişim”,“Yazılı İletişim”ve“Örgütsel İletişim”olmak üzere dört grupta toplayabiliriz. Bu iletişim türlerinden örgütsel iletişim, organizasyonlarda iş etkinliğinin arttırılmasını sağladığı için ve çalışanların örgütten beklentilerinin gerçekleştiği oranda örgütün verimliliğim, başarısını arttırdığı için ayrı bir öneme sahiptir. Örgüt içi iletişimin etkinliğini anlayan ve bu kavrama gereken önemi veren işletmeler diğer işletmelere kıyasla daha başarılı olmaktadırlar. Örgüt içi iletişimin etkinliğini saptamaya yönelik olarak yapılan bu çalışma geniş literatür araştırması ve üretim sektöründe bir uygulamadan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu, rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen iki firmada görevli; mavi yakalılar, memurlar, muhasebe elemanları, yöneticiler, pazarlama elemanları, mühendisler, uzmanlar ve finans elemanları oluşturmaktadır. Örgüt içerisinde bu unvanlarda çalışan, rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş yüzüç denek tarafından cevaplandırılan anket sonuçlan 'ki kare' yöntemiyle değerlendirildi ve yorumlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of the fact“communication”improves from day to day according to different sciences. The effect of this position can also be seen in the field of human sciences, a group of investigation in the fact communication is being made and new results appear every day. The organizational communication is also one of this approach which can be explained as the relationship of human being. Human are in communication during their lives between themselves and also with the others who are the individuals of the society as known or unknown, as wanted or unwanted. The communicaion which is established by the individual themselves or with the other individual of the society, can be made profilable use of four groups: verbal communication, unverbal communication, written communication and organizational communication. The organizational communication has a different importance because of acting the organizational working effect and also by improving the performance and productivity of the organization which depends on the realization of workers demands from the organization. The organizations, who know the activity of «communication and give the importance to the fact, are being suceesfully compared with the others. The workshop, which is made for selling the activity of the organizational communication, contains a group of literatural investigations and a workshop which is made in production sector.The model of the workshop is made in two production companies by blue collars, employee, accountancy employee, managers pro., marketers, engineers and finance «mployee. The workshops, answered by 103 employee is realized by the method of“two square”.