Türkiye'de medya sektörü çalışanlarının iş tatmini, motivasyon, performans ve çalışma hayatı seviyelerinin demografik bağlamda incelenmesi: 'Anadolu Ajansı örneği'
Job satisfaction of media sector employees in Turkey, motivation, performance and working life level of investigation in demographic context: 'Anadolu Agency example'
- Tez No: 649375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH FATİH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
I.Dünya Savaşı'nın ardından teknolojilerin gelişmesi ve kullanımı, sosyal bilimlere ve beşeri bilimlere iletişim ve medya çalışmalarının akademik alanlarının gelişine katkıda bulunmuştur. Bununla birlikte, iletişim düşüncesinin uzun bir geçmişi olduğunu ve insan varoluşuyla doğrudan bağlantılı olduğunu kabul etmek zorunludur. Basitçe ifade etmek gerekirse, insanlar iletişim olmadan yaşayamaz - ister kişisel, ister kişiler arası, grup, örgütsel, ulusötesi, kültürlerarası veya uluslararası olsun. İnsanlar doğuştan gelen iletişim içgüdülerine sahiptir; ateş, ışık, savaşlar ve hastalıklarla ilgili ilk deneyimlerimizden beri ve hatta daha önce eski mağaraların duvarlarına semboller ve görüntüler vb. Modern zamanlarda ise bu, baskı, televizyon, radyo, uydu, İnternet, sosyal ağ siteleri ve akıllı telefonlar gibi görünüşte sonsuz bir sezgisel teknolojiler aracılığıyla gerçekleşmektedir. Medya sektöründe, son yıllarda, sektördeki istihdam fırsatlarındaki hızlı büyüme ve işgücü piyasasının yapısında ve iş organizasyonunda, hem istihdam ilişkileri hem de ticari sözleşmeler yoluyla, baş döndürücü değişimler ile belirgin bir değişim geçirmiş ve bilgi ve iletişim teknolojilerinin istihdam ilişkileri ve iş ve iş üzerindeki olumlu ve olumsuz sonuçlarını ortaya koymuştur. Bu çalışmada medya sektörü çalışanlarının iş tatmini, motivasyon, performans ve çalışma hayatı seviyeleri demografik bağlamda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development and use of technologies after World War I contributed to the advent of social sciences and humanities, academic fields of communication and media studies. However, it is necessary to admit that communication thinking has a long history and is directly linked to human existence. Simply put, people cannot live without communication - whether personal or interpersonal, group, organizational, transnational, intercultural or international. People have innate communication instincts; Since our first experiences with fire, light, wars and diseases, and even before, symbols and images etc. have been placed on the walls of ancient caves. In modern times, this happens through seemingly endless intuitive technologies such as print, television, radio, satellite, Internet, social networking sites and smartphones. The media sector has undergone a marked change in recent years, with the rapid growth in employment opportunities in the sector and dizzying changes in the structure of the labor market and the organization of work, both through employment relations and commercial contracts, and the positive and negative effects of information and communication technologies on employment relations and work and It has revealed its negative results. In this study, job satisfaction, motivation, performance and working life levels of media sector employees were examined in a demographic context.