Yaygın din eğitimi yöneticisi olarak müftülerin yeterlik düzeyleri
As a manager of formal religious education, muftis? proficiency scale
- Tez No: 249261
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmada, Yaygın din eğitimi yöneticisi olarak müftülerin yeterlik düzeyleri kendi değerlendirmelerinden hareketle tespit edilmiş ve bu yeterlik düzeylerinin, toplam görev süresi, müftü olarak görev süresi, öğrenim durumu, ihtisas kursuna katılıma durumu, görev süresinde imamlık yapma durumu, görev süresinde vaizlik yapma durumu, görev yapılan yerleşim merkezinin özellikleri, din hizmeti için yurtdışına gitme durumu, personeline hizmet içi eğitim verme durumu, konferans/panel ve sempozyum etkinlikleri yapma durumu, hizmet içi eğitime katılma durumu, yayınlanmış eser faktörlerine farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir.Yaygın din eğitimi yöneticisi olarak müftülerin yeterliklerin belirlenmesinde, Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Taşra Teşkilatında Din Hizmetlerini Yürütenlerin (İmam-Hatip, Kuran Kursu Öğreticisi, Din Hizmetleri Uzmanı, Vaiz ve Müftü) Temel ve Özel Yeterlikleri kitapçığı, mevzuat ve eğitim yönetimi yeterliklerinden hareketle geliştirilen ?Yaygın Din Eğitimi Yöneticisi Olarak Müftülerin Yeterlikleri Ölçeği? adlı ölçek araştırmacı tarafından temel alınmıştır. Geliştiren bu ölçek, uygulamada kullanıldığı son haliyle ölçme aracı toplam 114 maddeden oluşmaktadır. Yaygın din eğitimi yöneticisi olarak müftülerin yeterlik boyutları olarak tespit edilen altı boyut:1. Yönetim Becerileri2. Eğitim Becerileri3. İletişim Becerileri4. Cami Hizmetleri Becerileri5. Dini Hitabet Becerileri6. Din Hizmetleri Becerileridir.Araştırmanın çalışma evreni, Türkiye genelinde 2006 yılında Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı il müftülüğü, il müftü yardımcılığı ve ilçe müftülüklerinde görev yapmakta olan bütün müftüler oluşturmaktadır. Evrene sadece 2006 yılında görev yapmakta olan müftüler dahil edilmiştir. Bu tarihte belirtilen müftülüklerde görev yapan müftü sayısı 990'dır. Alana gönderilen ölçme araçlarının 540 tanesinin geri dönüşü sağlanmış ve bunlardan 535'i değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde, SPSS programı ile varyans analizi, t testi, LSD çoklu karşılaştırma testi ve Pearson Correlation (İlişki) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study, as manager of formal religious education, muftis proficiency levels considering on their own assesments and these proficiency levels total term of Office, term of Office as mufti, educational status, participation status of specialization course, the status of imamete in term of Office, the status of preaching in term of Office, the fatures of allocation unit where is the location task, the status of in-service traning to staff, the status of performing some activities such as conference/panel/and symposium, participation status of in-service traning, whether show differences to published Works or not, were investigated.İn determinig Mufti?s proficiency levels as manager of formal religious education, two basic scales were based on by the resarcher in determining the muftis competencies as a manager of formal religious education, first, Thee basic and special competiencies booklet fort he officials whocarry out religious services such as İmams, tutorials of Quranic courses, specialists of religious services, preachers and Müfti?s in pravincial organization. Secondly, the scale which is called.As a manager of formal religious education, Muftis? proficiency scale and developed by the way of legistilation and training of managment competiencies This developed scale, which is used in practice and in its last form, has been consisted of totally 114 measuring inastrument items.As manager of formal religious education Muftis? proficiency dimensions are followed:1-Managment skills2-Study skills3-Communication skills4-Mosque services skills5-Religious oratory skills6-Religious services skillsThe research?s study universe has been consisted of all Muftis or deputymuftis who work in provincials and districts in Turkey in 2006.The muftis who only served in 2006 have been included in the universe. İn that period, the number of all muftis who serve were 990. From measurement tools which sent to the area, 540 of them were taken back and 535 of them werer evaluated.SPSS program with analysis of varience, t test, LSD multipe comparison test and pearson correlation test were used in resolving the research data.