Namık İsmail'in hayatı, sanat yaşamı ve empresyonist çalışmalarının Türk resim sanatına dönemsel etkisi
Namik İsmail's life, art life and the periodic effect of impressionist works on Turkish painting art
- Tez No: 732474
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tanzimat dönemine kadar Osmanlı İmparatorluğu'nda geleneksel çizgisinde ilerleyen Türk resim sanatı, genellikle hat, minyatür gibi süsleme sanatlarına daha yakın bir halde ilerlemiştir. Özellikle 18. ve 19. yy. dönemlerinde Türk sanatında önemli gelişmeler olmaya başlamıştır. 18.yy da askeri okullarda ilk defa müfredata giren (harita vb.) teknik resmin yerini 19. yy.da başlayan yenileşme hareketleriyle birlikte resim sanatı dersleri almaya başlamış ve 20. yy ile de ilk defa Avrupa'ya devlet bursu ile öğrenciler gönderilmeye başlanmıştır. Bu şekilde ilk adımlarını atan Türk resim sanatı, 18. yy'ın son çeyreğinde resim mesleğini benimsemiş ve bu sayede devlet destekli yatırımlar oluşmaya başlamıştır. İlk defa Sultan Abdülaziz tarafından eğitim almaya gönderilen Tevfik Paşa, Ferik İbrahim Paşa gibi isimlerle birlikte de Türk resminin batılılaşma serüveni başlamıştır. Zamanla gelenekselleşen Avrupa'ya öğrenci gönderme girişimleri 20. yy.da en parlak dönemlerini yaşamaya başlamıştır. I. Dünya Savaşı sırasında Fransa'da eğitim görmekte olan ve savaş sebebiyle yurda dönüş gerçekleştiren Çallı Kuşağı Ressamları, Türk resim sanatını ilk kez tam anlamıyla batı akımlarıyla tanıştırmışlardır. İbrahim Çallı önderliğinde kurulan bu ressamlar grubu ülkede geniş ölçüde ilk batılı resimlerin çalışılmaya başlamasına önderlik etmişlerdir. Özellikle Çallı Kuşağı ressamlarının en küçük üyesi olan Namık İsmail'in Türk resmindeki yeri büyük bir öneme sahiptir. ''Türk İzlenimciler'' olarak tanınan bu ressamların arasında teknik ve konu bakımından en belirgin ressamlarından biri olan Namık İsmail, gerek akademik, gerekse yaptığı kişisel gayretlerle, izlenimcilik akımını Türk resmine tanıtan en önde gelen ressamlardan biridir. Bu sayede artık Türk resmine farklı bir bakış gelmiş, gelecekti yeni akımlara karşı ilgiler ve izlenimler büyük ölçüde önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Painting Art, which in Ottoman Empire until the Tanzimat period, has generally moved closer to ornamental arts such as calligraphy and miniatures. 18th and 19th century, there were significant developments in Turkish Art. 18th century, the technical picture that entered the curriculum for military schools (maps, etc.) was replaced by painting art courses with the renewal movement that started in the 19th century, and with the 20th century, students started to be sent to Europe with a government scholarship. Turkish Painting Art adopted the profession of painting in the last quarter of the 18th century and thus state-sponsored investments began to form. The westernization began with names such as Tevfik Pasha and Ferik Ibrahim Pasha, who were sent to study by Sultan Abdulaziz for the first time. Send students to Europe, began to experience their brightest periods in the 20th century. The Painters of the Çallı Generation, who were studying in France during World War I and returned home due to the war, introduced Turkish Painting to western movements for the first time. They are, led the study of the first western paintings in the country. So Namik Ismail, in Turkish Painting is of great importance. One of the most prominent painters of these painters known as“Turkish Impressionists”, Namık Ismail is prominent painters who introduced the impressionist movement to Turkish Painting, both academically and through his personal efforts. So, a different view of Turkish painting has come, and interest and impressions against new trends have importance.