Cumhuriyet Dönemi'nde Türkiye'de bilim
Science in Turkey in the Republican Era
- Tez No: 249278
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Science and Technology, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 600
Özet
Bilim tarihi alanında konusunda bir ilk olma özelliğini taşıyan çalışmamızda, Cumhuriyet Dönemi'nde matematik, fizik, astronomi, kimya ve doğa bilimleri (jeoloji, botanik ve zooloji) alanlarında verilen eğitim ve yürütülen araştırmaların geçirmiş olduğu temel aşamalar incelenmiştir. Bu inceleme sırasında bilimsel gelişmeleri olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen siyasi ve iktisadi olaylar, çağdaş bilimlerin yerleşmesini ve yeşermesini sağlayan bilginlerimizin alanlarına yapmış oldukları katkılar ve yaşam öyküleri, araştırma ve dolayısıyla bilimin üretilmesini ve yayılmasını sağlayan üniversitelerin ve TÜBİTAK, ÇNAEM ve MTA gibi bilimsel araştırma kurumlarının bilim ve toplum hayatımızdaki yerleri de göz önünde bulundurulmuştur.Kısacası, Cumhuriyet Dönemi'nde yürütülen bilimsel etkinlikleri genel bir bakışla konu edinerek bu çalışmayı kaleme aldık. Böylece bilim hayatımızın daha iyi anlaşılabilmesinde ve kavranabilmesinde bu çalışmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In our work, which is special because of being first in field of history of science, the basic steps in education and researches on maths, physics, astronomy, chemistry and natural sciences (geology, botany and zoology) during the Republican Era are studied. Political and economical events which had have both positive and negative effects on the scientific activities, the biographies and contributions in their own fields of our scientists who have made the new learnings settled and evolved, and the places of universities that supported making and widening of researches and science, and researching corporations like TÜBİTAK, ÇNAEM, MTA in our scientific and social lives are considered during this study.Shortly, we made this study in a general view of scientific activities during the Republican Era. Thus, we think that this study is going to be useful in understanding and comprehending of our scientific life further.