Mevlânâ'nın Mesnevî adlı eserinde tevekkül anlayışı
The perception of reliance of the Mevlânâ in his Mesnewi
  1. Tez No: 249292
  2. Yazar: TUĞBA SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Sağıroğlu, Tuğba, Mevlânâ'nın Mesnevî Adlı Eserinde Tevekkül Anlayışı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu, 212 s.Bu tezin konusu XIII. Yüzyıl Anadolu'sunda yaşayan Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî'nin Mesnevî adlı eserinde tevekkül anlayışının incelenmesi üzerinedir.Tez, bir Giriş, İki bölüm ve Sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, bu çalışmada ele alınan tevekkül kavramının Mevlânâ'nın düşüncelerini anlamadaki yeri ve önemi üzerinde durularak, araştırma konusunun amacı, önemi, varsayımları, kapsam ve sınırlılıkları ve yöntemi belirtilmiştir.Birinci bölümde Mevlânâ'nın hayatı kısaca değerlendirilmiş, daha sonrasında tevekkül kavramının tahliline geçilmiştir. Bu bu bölümde tevekkül kavramının sözlük anlamları araştırılıp, yorumlanmış, Kur'an- ı Kerim'deki ayetler incelenerek, hadis ve tasavvuf literatüründe taraması yapılmıştır.İkinci bölümde ise tezimizin asıl konusu olan Mevlânâ'nın Mesnevi'sinde Tevekkül anlayışı incelenmiştir. Mesnevi'de konuyla ilgili olan beyitler çıkartılarak, çeşitli şerhlerden açıklamalara bakılmış, ayet ve hadislerle bağlantıları kurularak, Mevlânâ'nın düşünceleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Tevekkül kavramının alt bilinç unsurları, temel İslami kavramlar açısından ele alınmıştır.Bu bölümden sonra ise; Mesnevi'de Mevlânâ'ya göre tevekküle engel olan unsurlar ele alınmaya çalışılarak, tam bir tevekkül halinin nasıl oluşabileceği ortaya çıkarılmaya çalışımıştır. Tezimizin sonunda ise konuyla ilgili özete yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sağıroğlu, Tuğba, the perception of reliance of the Mevlânâ in his Mesnewi, graduate thesis, consultant : Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu, 212 p.The subject of this thesis is to analyse the reliane perception of Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî in his book of Mesnewi.The thesis consists of introduction , two articles and consequent partrz. In the introduction, the importance of the reliance concept to grasp the meaning of the Mevlânâ s thoughts, the purpose, signifance, hypothesis, extensive, restraint and methods are cited.In the first part, the brief life of and reliance concept of the Mevlânâ are assessed. Morever the reliance concept has been scanned in the dictionaries, in the Kuran and in the literature of hadis and sufizm.In the second part, the essential concern of the thesis, reliance concept in the Mevlânâ s Mesnevi is discussed. The related verses from Mesnevi have been selected, the commentary writes on them and related ayets from kuran have been scanned. Then the thoughts of the Mevlânâ has been put. And also the reliance concept has been explained with the concepts of psychologyAfterwards, according to the Mevlânâ s Mesnevi, the hampers to reliance and the ways for composition of reliance has been explained. At the end of the thesis, a summary of the study existrz.