Muhammed İzzet Derveze'nin tefsirinde nesh
İzzet Derveze'nin interpretation of Muhammad nesh
  1. Tez No: 277138
  2. Yazar: ÖZGE ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kur'an'ın anlaşılması için çeşitli tefsir ekolleri ortaya çıkmıştır. Nüzul sırasına göre tefsir de bu anlam çabalarının bir sonucudur. İzzet Derveze'nin ortaya koyduğu ve geliştirdiği bu yöntemle Kur'an'ın kronolojik okunması düşünülerek, tarihi süreç içerisinde ayetler zaman ve zeminine göre değerlendirilmiştir. Kur'an ilimlerinin tartışmalı konularından olan neshin de iyi anlaşılması için bu kronolojik yöntem önem arz etmektedir.Çalışmamızda gördük ki Derveze neshin aklen caiz ve Kur'an'da vâki olduğunu kabul etmektedir. Neshin çeşitlerinden hükmü mensuh metni baki ve hem metni hem de hükmü mensuh kısmını onaylamaktadır. Fakat neshin metni mensuh hükmü baki kısmını kabul etmemektedir.Neshe konu olan ayetleri incelerken Kur'an'a bir bütün olarak bakmış ve Hz. Peygamber ile halifelerin uygulamalarını dikkate almıştır.?Muhammed İzzet Derveze'nin Tefsirinde Nesh? adlı çalışmamızda, Muhammed İzzet Derveze'nin ?et-Tefsir'ul Hadîs? isimli tefsirinde nesh konusunu ele aldık. Müfessirin nesih hakkındaki görüşlerini ve mensûh ayetleri nasıl yorumladığını ele aldık. Giriş kısmında; Muhammed İzzet Derveze ve tefsiri, nesih nedir, neshin varlığı hakkında tartışmalar ve delilleri, neshin şartları, nesih ve tahsis arasındaki farklar konularını ele aldık. Birinci bölümde Derveze'nin nesh olgusuna bakışı ve neshin varlığına ilişkin ayetleri inceledik. İkinci bölümde de Derveze'nin tefsirinde neshe konu olan ayetleri ve müfessirimizin bu ayetler hakkında yorumlarını ele aldık
Özet (Çeviri)
Kur?an?ın anlaşılması için çeşitli tefsir ekolleri ortaya çıkmıştır. Nüzul sırasına göre tefsir de bu anlam çabalarının bir sonucudur. İzzet Derveze?nin ortaya koyduğu ve geliştirdiği bu yöntemle Kur?an?ın kronolojik okunması düşünülerek, tarihi süreç içerisinde ayetler zaman ve zeminine göre değerlendirilmiştir. Kur?an ilimlerinin tartışmalı konularından olan neshin de iyi anlaşılması için bu kronolojik yöntem önem arz etmektedir.Çalışmamızda gördük ki Derveze neshin aklen caiz ve Kur?an?da vâki olduğunu kabul etmektedir. Neshin çeşitlerinden hükmü mensuh metni baki ve hem metni hem de hükmü mensuh kısmını onaylamaktadır. Fakat neshin metni mensuh hükmü baki kısmını kabul etmemektedir.Neshe konu olan ayetleri incelerken Kur?an?a bir bütün olarak bakmış ve Hz. Peygamber ile halifelerin uygulamalarını dikkate almıştır.?Muhammed İzzet Derveze?nin Tefsirinde Nesh? adlı çalışmamızda, Muhammed İzzet Derveze?nin ?et-Tefsir?ul Hadîs? isimli tefsirinde nesh konusunu ele aldık. Müfessirin nesih hakkındaki görüşlerini ve mensûh ayetleri nasıl yorumladığını ele aldık. Giriş kısmında; Muhammed İzzet Derveze ve tefsiri, nesih nedir, neshin varlığı hakkında tartışmalar ve delilleri, neshin şartları, nesih ve tahsis arasındaki farklar konularını ele aldık. Birinci bölümde Derveze?nin nesh olgusuna bakışı ve neshin varlığına ilişkin ayetleri inceledik. İkinci bölümde de Derveze?nin tefsirinde neshe konu olan ayetleri ve müfessirimizin bu ayetler hakkında yorumlarını ele aldıkÖzet (İngilizce) :To understand the various schools of exegesis of the Qur'an emerged. In this sense is a result of the efforts of exegesis in the order of revelation. Izzet Derveze'nin chronological reading of the Qur'an revealed and developed in mind with this method, the floor of the time and evaluated according to the verses in the historical process. Nesh trends in the Koran to better understand the controversial issues of the chronological method is of great importance.In our study we saw that the Koran has happened and accept Derveze nesh mentally permissible. Nesh varieties and the provision of both the text and the provision of the mensuh mensuh enduring part of the text has confirmed. Nesh enduring part of the text, but does not accept the provision of mensuh.When reviewing the verses of the Qur'an which is the subject nesh looked at as a whole and the Prophet. Applications with the caliphs of the Prophet has taken into consideration.“Muhammad Izzet Derveze'nin interpretation nesh”to study, Mohammed Izzet Derveze'nin“meat-Tefsir'ul Hadith”nesh now have dealt with the interpretation. Mensûh how to interpret the verses of commentators, and we discussed their views on naskh. In the Introduction; Muhammad Izzet Derveze and commentary, is naskh, arguments and evidence about the existence of nesh, nesh conditions, the subjects we discussed the differences between naskh and allocated. In the first section view of the fact and nesh nesh Derveze'nin examined for the existence of the verses. Derveze'nin interpretation of the verses and the second part, which is the subject nesh müfessirimizin comments about these verses we have considered..