Diş macunlarının tükrük florası üzerindeki antibakteriyel etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 24931
  2. Yazar: NURAN YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
45 VII. ÖZET Bu çalışmada ülkemizde çeşitli isimler altında üretilen yedi farklı diş macununun, ağız mikrobiyal florası üzerine etkileri ve her birinin Streptococcus mutans üzerine olan antibakteriyal aktivitesi karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Alınan sonuçlara göre, ağız mikroflorası üzerine en fazla etki sırası ile İpana Beyaz, İpana Jel ve Floran 2R (Jel)'de olduğu gözlenmiştir. Bu etkinin bu diş macunları ile fırçalamayı takiben ilk bir ve üçüncü saatler arasında en fazla iken bunu takip eden sürelerde giderek zayıfladığı saptanmıştır. Diğer diş macunlarında da fırçalama sonrası mikroorganizma sayısında belirgin azalmalar gözlenmesine karşın bu etkinin daha kısa süreli olduğu hem aerobik koşullarda yaşayan mikroorganizmalar üzerinde ve hem de anaerobik koşullarda yaşayan mikroorganizmalar üzerinde gözlenmiştir. Çalışmalarımızda kullanılan yedi farklı diş macununun antibakteriyal aktivitesini belir lemek üzere herbir diş macununun test mikroorganizması Streptococcus mutans için MIC (minimal Inhibitory-concentration) değerleri belirlenmiş, bu veriler ışığında sırası ile ipana Jel, Ipana Beyaz ve Floran 2R (Jel)'in en fazla antibakteriyal aktiviteli maddeler içerdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
46 VIII. SUMMARY in this study, the effects of seven different toothpastes which are produced in our country are examined, on salivary microbial flora. The antibacterial effects of each of them are investigated too on Streptococcus mutans comparatively. According to these results of the research, the most effective toothpastes are Ipana Beyaz, Ipana Jel and Floran 2R (Jel). This effect is the highest in the period between the 1st and 3rd hour after brushing. It's identified that effect fades away af ter this period. The effect is almost the same in other toothpastes but it's effect last shorter than the menditioned brands. These experiments are tested both aerobic and anaerobic microorganisms. The MIC (Minimal Inhibitory concentration) values are determined for seven different tooth pastes which are used in this study and according to the results of these experiments the most antibakterial effective toothpastes are Ipana Beyaz, Ipana Jel and Floran 2R (Jel) respertlvely.