Dönüştürücü liderlik ve toplumsal cinsiyet rolleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between transformational leadersip and gender
  1. Tez No: 249317
  2. Yazar: ELİF ÖZDİL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YAŞIN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, dönüştürücü liderlik özelliği ve toplumsal cinsiyet rolleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Eğitim ve finans sektöründen toplam 200 katılımcı bu araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Dönüştürücü liderliği ölçmek için Podsakoff'un Dönüştürücü Liderlik Ölçeği ve toplumsal cinsiyet rollerini değerlendirmek için Bem Cinsiyet Rolü Envanteri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre dönüştürücü liderlik özellikleri bakımından cinsiyet, sektör ve pozisyon açısından farklılık yoktur ancak cinsiyet rolleri açısından fark vardır. Androjen katılımcıların diğer cinsiyet rolüne (erkeksi, kadınsı, belirsiz) sahip katılımcılara göre yüksek düzeyde anlamlı dönüştürücü liderlik sergiledikleri belirlenmiştir. Dönüştürücü liderlik alt boyutları ise cinsiyet rolü ve pozisyona göre farklılaşmaktadır. Dönüştürücü liderlik ile demografik, bireysel ve işle ilgili bazı değişkenler arasında ilişki vardır ve bazıları dönüştürücü liderliği yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between transformational leadership and sex roles. For this purpose, Podsakoff?s Transformational Leadership Scale and Bem Sex Role Inventory are conducted to 100 participants from finance sector and 100 participants from education sector. It is found that the participants didn?t differ in terms of sex, sector and position at transformational leadership level but they differed in terms of sex roles. Androgynous participants? transformational leadership level are significantly higher than masculine, feminine and undifferentiated participants. The participants differed in terms of sex roles and position at sub dimension levels of transformational leadership. Transformational leadership correlates with some demographic, personal and work variables and some of them predict transformational leadership.