Performance increase by using enterprise resource planning in supply chain management: An application
Tedarik zinciri yönetiminde kurumsal kaynak planlama kullanımı ile performans artışı: Bir uygulama
- Tez No: 249362
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teknoloji çağında olduğumuz bu günlerde, işletmeler firmalar arası işbirliği veiletişimin önemini daha çok anlamaya ve bu bağlamda hem tedarikçileri hem demüşterileri ile olan ilişkilerini karşılıklı fayda ve işbirliği esasına bağlı olarak yenidengözden geçirmeye başlamışlardır. Tedarik zinciri yönetimi; tedarikçiler, üreticiler,dağıtımcılar ve müşterilerin de içinde bulunduğu ağ içerisinde bilgi, malzeme ve paraakışının yönetilmesinde işletmelere büyük kolaylık sağlamaktadır.Yeni bilgi teknolojilerinin son yıllarda ortaya çıkması sonucu işletmeler tedarikzinciri yönetimini kolaylaştırmak adına kurumsal kaynak planlama yazılımlarınınkullanımına başlamışlardır. Bu çalışmada kurumsal kaynak planlama yazılımlarınınişletme içerisinde başarılı kurulumu sonrası tedarik zincirinde ne gibi performansartışlarına yol açabileceği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the technological advances in recent years, companies realized theimportance of collaboration and communication and thus began to look over therelationship both between suppliers and customers in terms of mutually beneficial foreach. A typical supply chain consists of manufacturers, distributers, suppliers andcustomers. With supply chain management it is easy for companies to manageinformation, material and money flows within the supply chain.As a result of rapid development in information technologies, organizationsbegan to use enterprise resource planning software in order to make it easier to managethe whole supply chain. This study investigates the real impact of enterprise resourceplanning to supply chain management and performance increases in organizations.