Ankara piyasasında satılan karaciğer ve böbrek örneklerinde kurşun, çinko ve bakır düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 24938
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında Mart 1991-Kasım 1991 tarihleri arasında Ankara piyasası ve E.B.K. mezbahasından örneklenen 20 adet dana karaciğeri, 20 adet kuzu karaciğeri ve 20 adet dana böbreği olmak üzere toplam 60 adet sakatat örneği, kurşun, bakır ve çinko içerikleri yönünden analiz edildi. Nicel analizler Atomik Absorpsiyon Spektrof otometresi esasına dayanan bir yöntemle gerçekleştirildi. Bireysel analiz sonuçlarının incelenmesi sonucunda bütün örneklerdeki en düşük ve en yüksek metal kirlilik düzeylerinin kurşun= 0,02-0,44 ppm. çinko=6, 25-35, 71 ppm, bakır: 0,435-81,85 ppm arasında değiştiği anlaşılmıştır. Bireysel analiz sonuçlarının örnek çeşitlerine göre gruplandırılmasıyla hesaplanan ortalama değerlerinde; Dana karaciğer örneklerinde 0, 11 62±0, 1350 ppm kurşun, 32,0645±20,1464 ppm bakır, 29, 0360±4, 9258 ppm çinko, kuzu karaciğerlerinde 0,158610,1286 ppm kurşun, 14, 0493±9, 3014 ppm bakır, 21, 2093±5, 9285 ppm çinko, dana böbreklerinde 0, 0318±0, 0394 ppm kurşun, 2, 42 98±1, 6726 ppm bakır, 13, 147 1±3, 724 9 ppm çinko düzeylerinde olduğu hesaplandı.Ülkemizde ve dünyada hayvansal kökenli besinlerde bulunabilecek metal kirliliklerine ilişkin yasal değerlendirmeler ve bilimsel verilerin ışığında analiz örneklerinde saptanan kurşun değerlerinin düşük, çinko ve bakır değerlerinin ise anlamlı değerlerde yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bu gerçeklerden hareket edilerek besin güvenliği açısından bugün için kurşun kirliliklerinin sakıncasız, bakır ve çinkoya ait kirliliklerin ise uzun süreçte sakıncalı olabileceği kanısına varılmıştır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Survey of Lead, Copper and Zinc Levels in calfliver, calf Kidney and lamp liver sold in Ankara Markets. This Study Comprises the determination of zinc, copper and lead content of offals sold in Ankara Market and processed in E.B.K. slaughter-house between March 1991-November 1991. During the study of offals samples were analyzed namely 20 calf liver, 20 lamb liver and 20 calf kidney. All the analysis were performed by Atomic Absorption Spetcrophotometer. The evaluation of individual analysis results revealed that, minimum and maximum metal contamination levels varied for lead; 0,02-0,44 ppm, for zinc; 6,25-35,71 ppm, for copper; 0,435-81,85 ppm. In order to obtain the average metal contamination for each offals type, the results of individual analysis were grouped. The arithmetic mean values for lead, copper and zinc contents found in calf liver were: 0,1162±0,1350 ppm, 32, 0645±20, 1464 ppm, 29,036014,9258 ppm, 49in lamb liver were; 0, 1586±0, 1286 ppm, 14,049319,3014 ppm, 21,209315,9285 ppm respectively In calf kidneys the arithmetic mean values for lead, copper and zinc contents were calculated as; 0,031810,0394 ppm, 2,429811,6726 ppm, 13,147113,7249 ppm respectively. Under the consideration of scientific data and legal assesment concerning the metal contamination that exists in animal orginated foodstuffs in our country and other countries, lead levels determined in the samples is low yet zinc and copper levels are appreciably high. In accordence with the results obtained, it is concluded that the lead contamination is considered is safe whereas in the long run copper and zinc contamination is considered as riskful as for as food safety is concerned. 50