Lojistik fonksiyonlarda dış kaynak kullanımı ? 3pl lojistik
Outsourcing of logistics functions ? 3pl
- Tez No: 249450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Ağır rekabet koşullarına sahip küresel ticaret arenası, sadece hızlı, esnek, ekonomik ve zamanında cevap verebilen şirketlerin oyun sahası olmuştur. Bu ağır koşullar altında doğru malın, doğru zamanda, doğru yerde bulabilirliğini sağlamak bir şirketin en büyük rekabet avantajıdır. Lojistik kavramı bu noktadan itibaren stratejik anlam taşır. Bu nedenle lojistik faaliyetlerin işletmeler açısından önemi gün geçtikçe artmakta ve işletmeler güçlü lojistik altyapıya daha fazla ihtiyaç duymaktadır.Günümüzde, rekabetçi avantaj elde edebilmek büyük ölçüde lojistik yönetiminin etkinliğine bağlıdır. Genellikle lojistik faaliyetler, işletmelerin temel yetenekleri arasında yer almadığı için, işletmeler lojistik faaliyetlerini üçüncü parti lojistik ?3PL? olarak adlandırılan lojistik hizmet sağlayıcılardan temin etmektedirler. Lojistikte dış kaynak kullanımı, profesyonel 3PL firmalarının lojistik hizmetlerde maliyet azaltımı, esneklik arttırımı, sermayeyi etkin kullanımını, son teknoloji uygulamalarına geçiş vb. farklılıklar yaratması ile firmaların kendi özyetenek alanlarına odaklanmasının gerçekleştirilmesinde büyük bir rol üstlenir. Kendi iş konularına daha derin bir şekilde yoğunlaşabilmelerini sağlayan böyle bir süreç firmalara tabiki de büyük rekabet silahları kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
Global trade arena having heavy challenge conditions, become a field that only fast, flexible, economical, and respond-in time companies are able to stay in power. In the deeply competitive atmosphere, to provide the power of availability for exact goods on exact time on exact location to markets is the most powerful competitive advantage of companies. Logic of logistics starts to be meaningful at this point. Therefore, for the companies, the importance of logistic activities is always increasing and now, the companies need more strong logistic substructure.Today, gaining competitive advantage is largely dependent on the effectiveness of the logistics management. As logistics functions are not the core competencies of companies, firms tend to outsource their logistics activities from logistics service providers called third party logistics (3PL). Outsourcing logistics plays a great role which professional 3PL firms get the company focused on its own competency by the reducing the costs, increasing the flexibility, increasing the capital efficence, gaining cut-edge IT technologies. This kind of process which make the deeply focusing on competencies, make companies more powerfull with competitive weapon.