Batı Anadolu'da Pers mezarları
Persian tombs at West anatolia
  1. Tez No: 249463
  2. Yazar: DENİZ UTKU ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezden, Anadolu'da yaklaşık iki yüzyıl boyunca egemenlik süren Pers İmparatorluğu'nun, Batı Anadolu toprakları üzerinde yaptırdığı mezar yapılarının dekoratif ve mimari özellikleri incelenmiştir. Bu anıt mezarlar ve tümülüsler hakkında günümüze kadar edinilen bilgiler derlenmiş ve akılda kalan sorulara yeni yorumlar getirilmeye çalışılmıştır.Her biri aslında birer tez konusu olabilecek bu tümülüs ve anıt mezarlar arasında zaman zaman karşılaştırmalara gidilerek ortak bir sanat stili bulunmaya çalışılmıştır. Bu mezarların incelenmesi ile dönemin diğer sanat eserleri arasındaki benzerlikleri, örnekler verilerek belirtilmiştir. Bu inceleme sonunda ?Anadolu-Pers? adı verilen yerel bir ikonografi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, tomb structures? ornamental and architectural characteristics were studied which built by Persian Empire that was dominant at Anatolia for approximately two centuries. Extant information was collected about these monument tombs, tumuli. and new interpretations were tried to be given to the remaining questions.Between these tumulı and monument tombs that each can be a seperate thesis subject, we made comparisons from time to time and tried to find an associate art style. With analyzing these tombs, similarities were indicated between these tombs and the period?s other artistic work by giving examples.At the end of this analysis a local iconographie called ?Anatolian ? Persian? was composed.