Deniz ticaretinde hat taşımacılığının Türkiye'nin ihracatındaki rolü ve İzmir Limanı örneği
The role of line transportation in maritime trade in the Turkey?s export and İzmir seaport case,
  1. Tez No: 249462
  2. Yazar: ZALİHA NUR BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. G. CENK AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Deniz Ticaretinde Konteyner Taşımacılığının Türkiye'nin İhracatındaki Rolü ve İzmir Limanı Örneği adlı bu araştırma tezi üç ana bölüm olarak planlanmış ve çalışma bu ana bölümler üzerinden tamamlanmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde dünyadaki ve Türkiye'deki deniz ticaretinden, Türkiye'nin dış ticaret yapısından ve taşımacılık türlerinden bahsedilmiştir.İkinci bölümde, konteynerler hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Tarihçesinden, temel yapısından, çeşitlerinden ve konteyner taşımasında kullanılan gemiler hakkında bilgiler derlenmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise, İzmir Limanı hakkında geniş bilgiler verilmiş, limanın mevcut durum değerlendirmesi yapılmıştır. İzmir Limanı'nda ve Türkiye'nin çevresindeki diğer limanlarda konteyner elleçleme değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which is called the role of container transportation in maritime trade in the Turkey?s export and Izmir seaport case, is planned as three sections and is completed with these main sections.In the first section, maritime trade in the World and Turkey, foreign trade structure of Turkey and the kinds of transportation are mentioned.In the second section, detailed informations are given about containers such as their history, basic structure, types, the vessels using in the container transportation.In the third and the final section, informations are given concerning Izmir seaport, the current situation of the seaport is analysed. The handling values are compared in Izmir seaport with in the other seaports around Turkey