Acetazolamide'in böbrek fonksiyonları ve histopatolojisi üzerine etkileri
  1. Tez No: 24952
  2. Yazar: HASAN VEYSİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
III ÖZET Bu çalışmada, 40 adet, dişi sıçan ( Rattus norvegicus ) kullanıldı. Sıçanlar 4 gruba ayrıldı. I. grup kontrol olarak tutuldu, II. gruba 15 mg/kg sodyum acetazolamide (Diamox), IIL gruba 57 mg/kg amonyum klorid ve IV. gruba 15 mg/kg acetazolamide ile 57 mg/kg amonyum klorid birlikte, 50 gün süreyle intraperitoneal olarak verildi. Acetazolamide giderek artan ağırlık kaybına neden oldu. Amonyum klorid ise bu kaybı bir dereceye kadar engelledi. Acetazolamide idrar pH sını ilk gün bazik tarafa çektiği halde giderek bu değer asidik karakter kazandı. Amonyum klorid ise pH nın kontrol grubu seviyesinde kalmasını sağladı. 30 gün süresince acetazolamide verilen grupta idrarda kreatinin, üre azotu ve ürik asit seviyelerinin önemli ölçüde düştüğü, fosfor miktarının ise arttığı görüldü. Bu elektrolitlere ait kandaki değerler ve enzim düzeyleri kontrole göre önemli bir farklılık göstermedi. Deney süresince bütün grupların idrarlarında magnezyum - amonyum - fosfat kristalleri görülürken 30. günden itibaren sadece acetazolamide verilen grupta bunlara ilaveten çok az sayıda (1-3) kalsiyum fosfat kristallerine rastlandı. Tüm grupların böbreklerinde herhangi bir histopatolojik değişiklik, böbrek taşı veya kalsifikasyon odağı görülmedi. Anahtar Kelimeler : Acetazolamide, Amonyum klorid, Böbrek taşı, Diiiretikler, Kalsiyum fosfat kristali, Magnezyum amonyum - fosfat kristali.
Özet (Çeviri)
IV, SUMMARY In this study, 40 female rats ( Rattus norvegicus ) were used. The rats were divided into 4 groups. For 50 days, I. group was control, 15 mg/kg sodium acetazolamide (Diamox) was injected intraperitoenally to the, 2nd group. 57 mg/kg ammonium chloride was injected i.p. to the 3rd group and, 15 mg/kg acetazolamide and 57 mg/kg ammonium chloride were simultaneously injected i.p. to the 4th group. Acetazolamide caused body weight reduction day by day where as ammonium chloride inhibited slightly this body weight reduction.. Acetazolamide caused alkaline urine during the 1st day, but urine pH tended to acidic character day by day, also ammonium chloride kept the pH same as control group level. During the 30 day acetazolamide increased phosphorus while it decreased creatinine, urea nitrogen and uric acid. On the other hand, these electrolytes did not change significantly in the blood according to the control. During the study, magnesium - ammonium - phosphate cristalline were observed in urines of all groups, additionally, a few ( 1 - 3 ) calcium phosphate cristalline were observed in the 2nd group following the 30th day. No histopathological changes, kidney stones or calcification were observed in the kidneys of any groups. Key words : Acetazolamide, Ammonium chloride, Calcium phosphate crystal, Diuretics, Kidney stone, Magnesium - ammonium - phosphate crystal