Anadolu meslek ve ticaret meslek liselerinde okutulan ofis programları dersine ait öğretim modüllerinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi: İç Anadolu Bölgesi örneği
Evaluation of training modules belonging to the course of office programs studied in anatolian vocational high schools and commercial vocational high schools by teachers example of Central Anatolian Region
  1. Tez No: 278386
  2. Yazar: FATMA ÖZAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERİMAN TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, Anadolu Meslek Ve Ticaret Meslek Liselerinde okutulan Ofis Programları dersine ait öğretim modüllerinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesidir.Araştırma, Bilgisayarda Ofis Programları dersi öğretmenlerinin dersin modüllerine yönelik görüş ve düşüncelerinin belirlenmesine ilişkin betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma evrenini İç Anadolu Bölgesindeki illerde bulunan Anadolu Meslek ve Ticaret Meslek Liselerindeki Ofis Programları dersini veren 95 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada 95 öğretmenin tümüne ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri beşli Likert tipi ölçekle toplanmıştır.Ofis Programları dersi öğretmenlerinin ders modülleriyle ilgili olarak ?katılıyorum? ve ?kesinlikle katılıyorum? şeklinde görüş bildirdikleri gözlenmiştir. Öğretmenlikteki hizmet süreleri 5 yıldan az olan öğretmenler ise Ofis Programları dersi modüllerinin ?giriş? bölümünü yeterli düzeyde görmezken; ders modüllerinin diğer bölümlerini yeterli düzeyde buldukları; Ofis Programları dersi öğretmenlerinin mezun oldukları alan/dal ile modüllere ilişkin görüşlerinde farklılık bulunmadığı saptanmıştır. Elektronik, Bilgisayar Sistemleri alan/dallarından mezun olan öğretmenlerinin ise Ofis Programları dersi modüllerinin ?giriş? bölümünü yeterli düzeyde görmezken; ders modüllerinin diğer bölümlerini yeterli düzeyde buldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is to evaluate the training modules belonging to the course of office programs studied in Anatolian Vocational High Schools and Commercial Vocational High schools, according to teachers? views.This thesis is a descriptive study for learning the views and opinions of the teachers of Office Programs on Computer about the modules of the course. The study comprises 95 teachers who give lectures of Office Programs in Anatolian Vocational High Schools and Commercial Vocational High schools cities of Central Anatolian Region. In the study all 95 teachers were interviewed. Data of study are gathered with Likert scale of quintet type.It has been monitored that the teachers of Office Programs Course have stated their opinions as ? I think so? or ?I don?t think so?. Those teachers who have got length of employment less than 5 years haven?t found the introduction part of modules sufficient but they found other parts sufficient. It has been determined that there isn?t an important difference between the area/branch from which the teachers of Office Programs Course graduated and their opinions about the modules. It has been monitored that the Teachers graduated from the areas/branches of Electronics, Computer Systems haven?t found the ?introduction? part of modules sufficient but they have found the other parts of the modules sufficient.