Samsun ili ve ilçelerinde anlatılan masalların çocuk eğitimi açısından incelenmesi
The analysis of tales told in Samsun and its district in term of child education
  1. Tez No: 249658
  2. Yazar: ELA SAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYİT EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırma, kültürümüzün aktarılmasında büyük öneme sahip olan masalların çocuk eğitimi açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Günümüzde hayat şartlarının, biraz da teknolojik gelişmelerin etkisiyle kaybolmaya yüz tutmuş olan masallardan; Samsun ili ve ilçelerinde anlatılanlar derlenerek bir nebze gelecek nesillere aktarılmaya çalışılmıştır.Bu araştırmada masallara ait verilerin toplanmasında; kaynak tarama ve karşılıklı görüşme tekniklerinden yararlanılmış ve 36 adet masal incelenmiştir.Sonuç olarak bu araştırmada anlaşılmıştır ki, masallar çocuk eğitimi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir ve kesinlikle de çocuk eğitiminde kullanılmalıdır. Özellikle çocukların dil, zihin, duygu ve ahlakî gelişimlerine etkileri inkar edilemez bir gerçektir. Bunun içindir ki, millî manevî değerlerimizin aktarılmasında masalların kullanılmasının tabii olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared for examining the tales, whose value in cultural transfusion cannot be disregarded, in terms of child education.Among the many traditional tales that are about to be forgotten, at some point because of the conditions of life and developments in technology, the ones belong to Samsun district are copiled and tried to be passed to the upcoming generation.In this study, literature review and interview are used as methods in the process of collecting data and 36 tales are examined.It has been reached that, tales are must for the child education as they have a crucial importance in this area. It is an undeniable fact that they have a big effect on children's lingual, intellectual, moral and sensational development. All these show us that the use of tales is a sensible way to pass our moral value