Yatılı ve gündüzlü ilköğretim 2. kademe öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve besin tercihlerinin saptanması
The determination of nutrition habits and food preferences of the students who are educated in the day and boarding school
  1. Tez No: 249683
  2. Yazar: FETHULLAH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma Çankırı ili, Orta ilçesindeki Nevzat Ayaz Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ilköğretim 2. kademeye devam eden yatılı ve gündüzlü öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını ve besin tercihlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmaya, 6.,7. ve 8. sınıflara devam eden rasgele örneklem yöntemiyle seçilen 120 yatılı öğrenci ile 120 gündüzlü öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin yaş ortalamaları yatılı öğrencilerde 13,41±0.92, gündüzlü öğrencilerde 13,05±0.83 olarak saptanmıştır. Öğrencilerin beden kütle indeksleri ve yatılı gündüzlü olmaları arasındaki fark anlamsızdır(p>0.05). Öğrencilerin %52,5'inin öğün atlamakta olduğu ve en çok atlanan öğünün %46,8 öğle olduğu tespit edilmiştir. Yatılı öğrencilerin okulda çıkan yemeklerden en çok tercih ettiği ilk üç yemek arasında sırasıyla %23.89 köfte, %13.61 börek ve %12.64 puding ve öğrencilerin okulda çıkan yemeklerden hiç tercih etmediği ilk üç yemek ise sırasıyla %14,03 bezelye, %13,19 ıspanak ve %11,53 pırasa olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to determine the food preferences and nutrition habits of day and boarding secondary school students who have been studying at ?Nevzat Ayaz Yatılı İlköğretim Bölge Okulu? of Orta in Çankırı. The research is performed on 240 boarding (120) and day (120) students who are 6., 7., and 8. grade students and who are selected randomly. Average of students? ages are 13,42 ± 0,92 among boarding students and 13,05 ± 0,83 among day students. The difference of Body Mass Index between boarding and day students is not significant(p>0.05). 52,5% of all the students miss one meal. The most skipped meal is lunch (46,8%). The most preferred first three meals among the meals which are serviced in school are 23,89% meatball, 13,61% börek and 12,64% pudding, the least preferred first three meals are by order of 14,03% pea, 13,19% spinach and 11,53% leek.