Türk kamu yönetiminde yönetişim tartışmaları ve yönetişimin kamu yönetiminde uygulanabilirliği
Governance depate in turkish public administration and applicability of the governance in public administration
- Tez No: 249695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Değişim şüphesiz ki insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Yaşadığımız çağın en belirgin özelliklerinden biri değişimin hızlanması ve çok boyutlu bir hale gelmesidir. 21. yüzyılla birlikte teknolojik, ekonomik, siyasi, toplumsal ve kültürel alanlarda hızlı ve etkileşimli bir değişim süreci yaşanmaktadır. Ancak Yaşanan bu değişim sürecinin gereklerine 19. yüzyıldan kalma yönetim anlayışıyla karşılık verilemeyeceği açıktır. Bu nedenle değişim hareketlerinin yoğunlaştığı kavram ve kurumlardan birisi ?yönetim? kavramı olmuştur. 21. yüzyılın yönetim paradigması olarak kabul edilen yönetişim kavramı, 20. yüzyılın yönetim anlayışını oldukça kapsamlı bir değişime uğrattığı, merkeziyetçilik yerine, yerelliği, üniter yapı yerine federalizmi, katı bürokrasi yerine katılımı, kapalılık yerine açıklığı, hiyerarşi yerine hesap verebilirliği ve sorumluluğu getirerek, adeta ?yönetsel bir devrimin altına imzasını? attığı söylenebilir.Bu çalışmanın amacı geleneksel kamu yönetimi anlayışında yaşanan bu hızlı değişim ve dönüşümlerle beraber, 1970'li yıllarda belirgin bir şekilde fark edilen ve 1990'lı yıllarla birlikte hızlı şekilde yükselen bir anlayış olan ?yönetişim? kavramının incelenmesidir. Bu inceleme sırasında kavramının ortaya çıkışı, gelişim süreci, anlam ve ilkeleri irdelendikten sonra, kavramın Türk Kamu Yönetimi üzerinde ki etkileri, uygulanabilirlik düzeyi tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
No doubt that; change is a phenomenon as old as human history. One of the most prominent feature of the period that we live; change is accelerated and become multi-dimensional. With 21. century, there is fast and interactive change process in the technological, economic, political, social and cultural life. However, it is open that; with 19th century?s management approach the necesities of this process of change can not be answered. Therefore,“management”concept has been one of the concept and institutions that major on exchange movements.“management”concept as the 21. century?s paradigm of the management concept of governance, 20 century understanding of the management of a very comprehensive change has been, instead centralism local disciple instead of a unitary structure of federalism, rather than rigid bureaucratic participation, openness rather than closeness, rather than the hierarchy of accountability and responsibility for support to bring, so to speak“a managerial revolution, under the signature”can be said.The purpose of this study with rapid change and transformation in the traditional understanding of public administration in those, in the 1970s in any significant way, and discovered in the 1990s with a sense of rising quickly, to examine the“governance”concept. During this review after explication of the emergence of the concept, development process, meaning and then examines the principles, impacts of the concept on the Turkish Government, the level of applicability will be discussed.