Cumhuriyet Döneminde başbakanlar: Sosyo-ekonomik geçmişleri, siyasal düşünceleri ve performansları
Prime minister of the Republic Period: Historical and socio-economic, political ideas and performance
- Tez No: 249703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ÇUKURÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın konusunu; Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarının, Türkiye'nin sosyo-ekonomik durumuna göre nasıl hareket ettikleri, konumları için neler yaptıkları ve siyasal düşünceleri oluşturmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana süre gelen başbakanlık görevi, hem hükümetin, hem de icraatlarının yönetilmesine yardımcı olmuştur. Çalışmada, başbakanlık sisteminin ne olduğu ve Türkiye'deki gelişimi ile birlikte, başbakanların tek tek incelemesi bulunmuştur.Cumhuriyet Dönemi Başbakanları, genelde spesifik olarak incelenerek günümüze kadar bir çok kaynakta yer bulmuştur. Ancak geniş kapsamlı bir inceleme konusu oluşturulmamıştır. Cumhuriyet Dönemi Başbakanlarının o dönemden, günümüze kadar ki gelişmeleri Türk Siyasi Hayatı için önemli bir konudur. Günümüze kadar Türkiye'nin başından, başbakanlarıyla beraber birçok olay geçmiştir. Bunlar karşısında bile Türkiye kendini gösteren önderleriyle ayakta kalmıştır. Bu çalışma, anılan neden ve durumlarla, Başbakanların sosyo-ekonomik geçmişlerini ve düşüncelerini geniş bir şekilde gündeme taşımayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study shows that : Prime Ministers of the Republic of Turkey, how they move according to Turkey's socio-economic status , what they do for their position and their political thought. Since the begining of republic, taks of prime ministers and the government, helped to manage the performance of goverment. This study show that system of ministery and its developments in Turkey with review of all its Minister.Nowadays Prime Minister of the Republic period took place in a lot of sources but without a comprehensive research. Prime Ministers of turkish republic, from the begining until today is an important issue for turkish political life. hitherto lots of event have been happened in turkey with its ministers.Although Turkey has managed to remain stand out with its leaders. This search is intended to carry Turkish Prime Ministers of the socio-economic background and their thoughts on a broad agenda.