Okul öncesi eğitimin ilköğretim 1.sınıf öğrencilerinin okul olgunluğuna etkisinin incelenmesi
Pre-school education primary school students' maturity 1.sinif investigation of the effects
- Tez No: 249733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada ilköğretim I.sınıf öğrencilerinin okul olgunluk düzeylerinde; okul öncesi eğitim, okul öncesi eğitim kurumlarına devam süresi, cinsiyet, kardeş sayısı, anne-baba eğitim düzeyleri değişkenleri açısından farklılaşma olup olmadığı ayrıca okul öncesi eğitimin ilköğretim 2. Sınıf öğrencilerinin okul olgunluğu üzerindeki etkisinin devam edip etmediği incelenmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri okul öncesi eğitim alıp almama, okul öncesi eğitime devam etme süreci, cinsiyet, kardeş sayısı ve anne-baba eğitim düzeyidir. Bağımlı değişkeni ise okul olgunluğudur. Okul olgunluğu; kelime anlama, cümleler, genel bilgi, eşleştirme, sayılar ve kopya etme becerilerini kapsamaktadır.Araştırmanın çalışma evreni 2008-2009 öğretim yılında Sakarya ili Akyazı ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi ilköğretim okullarına devam eden 1. ve 2 sınıf öğrencileridir.Örneklemi ise Sakarya ili Akyazı ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi Atatürk İÖO, Madanoğlu İÖO, Konuralp İÖO ve Paris İÖO devam eden 104 kız, 104 erkek toplam 208 öğrenci ve bu okulların 2. Sınıflarına devam eden 112 kız, 112 erkek toplam 224 öğrenci oluşturmaktadır.Tarama modelinde olan bu araştırmada, araştırmanın bağımsız değişkenlerinin bağımlı değişken üzerindeki etkililiğini test etmek amacıyla ilişkisel tarama yapılmıştır.Araştırmada öğrencilerin kişisel bilgilerini içeren `Kişisel Bilgi Formu', okul olgunluk düzeylerini ölçmek için Hildert ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Oktay tarafından Türkçeye uyarlanan `Metropolitan Olgunluk Testi' kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen `Metropolitan Olgunluk Testi' puanlarında iki değişken arasındaki ilişkiyi test etmek için t testi, ikiden fazla değişken arasındaki ilişkiyi test etmek içinde ANOVA ile `Tukey b' testi kullanılmıştır. Okul öncesi eğitim alıp-almama, cinsiyet değişkenlerinde t testi; okul öncesi eğitim kurumlarına devam süresi, kardeş sayısı, anne-baba eğitim düzeyleri değişkenlerinde ANOVA ile `Tukey b' testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde manidarlık seviyesi 0.05 olarak belirlenmiştir.Araştırma sonucunda ilköğretim 1. Sınıf öğrencilerinin okul olgunluk düzeylerinde; M.O.T (kelime anlama,cümleler, genel bilgi, eşleştirme, sayılar ve kopya etme) alt testlerinde okul öncesi eğitim alma, okulöncesi eğitime devam süreleri ve kardeş sayıları değişkenleri açısından anlamlı fark olduğu görülmüştür. Cinsiyetin okul olgunluğu üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür.Annelerin eğitim düzeyleri değişkeninde öğrencilerin M.O.T (kelime anlama, cümleler, eşleştirme, ve sayılar) alt testleri, babaların eğitim düzeylerine göre M.O.T (kelime anlama, cümleler, eşleştirme, sayılar ve kopya etme) alt testleri boyutunda okul olgunluğunu etkilediği saptanmıştır. Annelerin eğitim düzeylerine göre (genel bilgi ve kopya etme), babaların eğitim düzeylerine göre (genel bilgi) alt testi yönünden okul olgunluğunu etkilemediği ortaya çıkmıştır.Okul öncesi eğitimin etkililiğinin ilköğretim 2. Sınıftaki öğrencilerin okul olgunluğu üzerindeki etkisinin devam ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, primary school I. sutudens maturity levels, pre-school education, pre-school educational institutions continued duration, gender, number of siblings, parents, educational level variable in terms of whether differentiation also pre-school education elementary 2nd Impact of the maturity of the school year students did not continue examined. Independent variables of the study received pre-school education not, continue the process of pre-school education, gender, number of siblings and parents is the educational level. Dependent variable is the school maturity. School maturity; word comprehension, sentence, general information, matching, numbers, and covers the ability to copy.2008-2009 academic year of research work in the universe of National Education Directorate in the town of Sakarya province Akyazı linked primary schools continue their official 1st and 2 grade students. Sample the town of Sakarya Province National Education Directorate affiliated to the picture of Atatürk Akyazı İÖO, Madanoğlı İÖO, Konuralp İÖO and Paris continued to 104 girls İÖO, 104 male students and 208 schools in total 2 Classes continued to 112 girls, 112 men in total, 224 students constituted. Scan the model in this research, an investigation of the independent variables on the dependent variable in order to test the effectiveness of screening was relational. Study, including students' personal information 'Personal Information Form', to measure the level of school maturity and colleagues developed by Hildert and Oktay adapted to Turkish by the 'Metropolitan Olgunluk Testi' was used. Research results obtained 'Metropolitan Olgunluk Testi' scores to test the relationship between two variables, t test, to test the relationship between two or more variables in ANOVA with 'Tukey b' test was used. Pre-school education and non-al, the gender variable t test; pre-school education institutions continued duration, number of siblings, parents, educational levels in the ANOVA with the variable 'Tukey b' test was used. In the analysis of the data is determined as manidar level of 0.05. 1 As a result of primary research Grade students at the school level of maturity; M.O.T (word comprehension, sentence, general information, matching, numbers and tracing) in sub-test to receive pre-school education, preschool education more times and number of siblings in terms of variables that were statistically significant differences. Gender was not an impact on school maturity.Mothers 'level of education of students in the variable M.O.T (word comprehension, sentences, matching, and numbers), sub-tests, parents' education level, according to the M.O.T (word comprehension, sentences, matching, numbers and tracing) sub-tests in the school size affect the maturity that has been identified. According to the mothers educational level (general information and tracing), according to parents education level (general information) sub-test in terms of maturity did not affect the school has emerged. Effectiveness of pre-school education elementary 2nd Impact on school students in the class of maturity that is seen continuing.