Son yasal düzenlemeler ışığında yerel özerkliğin ölçülebilmesi ve Kars ve yöresinde uygulanan Köy-Des projesinin yerel özerkliğe etkisi
Evaluating local autonomy in the shape of the last arrangements and applied Koy-Des project the effects to the locol autonomy in the Kars and its region
  1. Tez No: 249804
  2. Yazar: VEYSEL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye siyasi hayatına 3 Kasım 2002 seçimleri ile hızlı bir şekilde giren ve tek başına iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi gerek parti programlarında ve gerekse seçim meydanlarında yerel özerkliğin ve bu bağlamda mahalli idarelerin yetkilerinin arttırılacağını savunmuşlardır. Yerel özerkliğin ölçülmesi maksadıyla önce teorik anlamda yerel özerklik konusu incelenmeye çalışılmış, daha sonra KÖY-DES olarak bilinen Köy Altyapılarını Destekleme Projesi'nin Kars ve yöresinde yerel özerkliğe etkisinin incelenmesi için yerel özerkliği ölçmeye yardımcı olacak bir sistem tasarlanmıştır.Birinci bölümde yerinden yönetim ve yerel özerkliğin tanımı ve kapsamı hakkında tanımlamalara değinilmiş ve yerel özerkliğin ölçümünde kullanılabilecek kıstaslar, yerel özerklik ilkeleri olarak kabul edilebilecek ilkeler ile Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'ndan bahsedilmiştir.İkinci bölümde Türkiye'de yerelleşme ve yerel özerkliğin tarihçesi ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidarı döneminde özerklik eksenindeki çalışmaları, mevzuat düzenlemeleri ve aynı iktidar döneminde yapılamayanlar ile KÖY-DES Projesi hakkında bilgiler aktarılmıştır.Üçüncü bölümde, uygulanan anket sonuçlarına dair bulgular SPSS programı kullanılarak KÖY-DES Projesi'nin yerel özerkliğe katkısı incelenmeye çalışılmıştır. Anket tablolarının öncelikli olarak tek tek yorumlanması ve daha sonra sabit değişken olarak kabul edilen sorularla diğer soruların çapraz karşılaştırılmasının yapıldığı tablolar aracılığıyla elde edilen bulgular yorumlanmış, bölüm sonunda genel değerlendirme ve sonuç başlığı altında topluca özetlenerek yapılması gerekenler öneriler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Justice and Development Party which Turkish political life in a quick manner in 3 October 2002 and came to power which alone, has declared that they will increase autonomy and power of local administrations from its election propaganda and at party?s programme. In order to measure local autonomy, first with its teoric shape we have wanted to examine local autonomy, after that known as a KOY-DES project of the supporting countryside bases have been examined to measure local autonomy and to help the effect of the Kars and its regions with this system.In the first section, decentralization and local autonomy?s definiton, its content has been examined and to measure local autonomy which criterion may be used, as a principles of local autonomy European Local Governments Autonomy Article have been examined.In the second section, localization in Turkey and history of the autonomy and studies of Justice and Development Party with its range of autonomy arrangement of regulation and informations about the same govertment?s inadequacies with project of KOY-DES have been described.In the third section, with using the SPSS program findings about conclusions of the survey in a contribution manner have been examined to local autonomy of project KOY-DES. Primary survey tables have been interpreted and later recognized as a stable variant, questions have been interpreted with other questions which have been compared crosswise, final section general appraisal and conclusion topic all have been summarized, liabilites have been offered as an advice