Sağlıkta dönüşüm programının hastane işletmeleri üzerindeki değişim etkisi (yönetici perspektifi)
The changing effects of health transformation project on hospital business
  1. Tez No: 249805
  2. Yazar: SEDAT BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ACUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Türkiye'de 2003 yılı itibariyle sağlık hizmetlerinde istenen değişimi sağlamak üzere Sağlık Bakanlığı ?Sağlıkta Dönüşüm Programı/Projesini? başlatmıştır. Projenin amaçları sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyete uygun bir şekilde organize edilmesi finansmanının sağlanması ve sunulması olarak ifade edilmiştir.Araştırmanın amacı, hastane yöneticileri üzerinden proje uygulamalarının değişim etkisini tespit etmek ve elde edilecek sonuçları paylaşarak, devam eden uygulamaların değerlendirilmesine olanak tanımak ve yol gösterici olmaktır. Araştırma; 75 ilde 284 Sağlık Bakanlığı, üniversite ve özel hastanelerinde çalışan 779 hastane yöneticisine sıralama ölçekli anketler uygulanarak yapıldı. Elde edilen verilerin geçerliliği faktör analiziyle sınanmış ve güvenirlik kat sayısı, Cronbach Alfa .95 olarak hesaplanmıştır.Araştırmada, sektörde değişim ihtiyacının olduğu, hizmet verme süreçleri ve anlayışının olumlu yönde değiştiği, hastanın, maliyetlerin, verimliliğin, hasta memnuniyetinin, hasta haklarının, tıbbi bilgi ve becerinin öneminin arttığı, sağlık personelinin iş yükü ve mesleki bilgi ve becerilerini yenileme ihtiyacının ortaya çıktığı ve poliklinik odası sayısının çok arttığı tespit edilmiştir. Araştırmada kamu hastanelerinin birleştirilmesi, kalite çalışmaları, hekim seçme hakkı uygulaması, hekimlerin tam gün çalışmasının teşviki, bilgisayar otomasyonu, hasta hakları yapılanması ve SGK'nın kurulmasının çok iyi karşılandığı belirlenmiştir. Hastane yönetimlerinin Yerel Hastane Birliklerine devredilmesi konusunda, hastane yöneticilerinin tedirgin olduğu görülmüştür.?Sağlıkta Dönüşüm Projesi?yle, köklü ve hızlı bir değişim sürecinin yaşandığı ve uygulamalardan en fazla Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile özel hastanelerin ve hastaların fayda sağladığı anlaşılmıştır. Hastane mülkiyetinin, bulunduğu coğrafik bölgenin ve yatak sayısının yönetici görüşlerini önemli ölçüde etkilediği tespit edilmiştir. Proje uygulamalarının olumlu değerlendirilmesine rağmen, sorunların kısmen çözüldüğü, değişim sürecinin devam etmesi ve hastane işletmelerinde değişimi sürekli kılacak bir yapılanmaya gidilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the year 2003 in our country health services the Ministry of Health to provide the desired change“Health Transformation Project”launched. The aim of the project is to enable health services to be effective, efficient and equitable, and to be organized, financed, and presented.The purpose of the survey is to determine how the application of the project has changed the hospital management by the help of the hospital administrator and to contribute the ongoing assessment of applications by sharing the results. The research has done by using ranking scale surveys on the hospital managers working in universities and 779 private hospitals, 284 Ministry of Health in 75 provinces. The validity of data was tested by factor analysis. The coefficient of reliability was calculated as Crocbach Alfa.95.In the survey, it has been found out that the sector needs changing; the process and understanding of service have changed in a positive way; the costs, efficiency, patient satisfaction, patient rights, medical knowledge and skills are of importance; workload of the health staff has increased; they need to renew their professional knowledge and skills; the number of clinic rooms has increased. The merger of the public hospitals, quality work, the right to choose physician practice, the incentives for physicians to work full-time, computer automation, the rights of patients, the establishment of SGK'nın have been found out to be appreciated very well. Hospital administrators have been uneasy about transfer of hospital management to the local hospital Unions.The Ministry of Health hospitals and private hospitals have benefited from the radical and rapid change in the process and practices by the help of health Transformation Project. It has been determined that the geographical area, number of beds and property of hospital have an impotant effect on hospital administrators? opinions. Although project applications are positive, problems are partly solved. It has been concluded that the process of change and change in hospital managements should continue.