Devre tatil sözleşmesi
Time share holiday contract
- Tez No: 249814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sanayi devrimi ile başlayıp günümüze uzanan süreçte sanayileşmenin kentleşme ve yoğun çalışma temposunu beraberinde getirmesi tatil ihtiyacını doğurmuştur. Girişimciler bu ihtiyacı gidermek için farklı alternatifleri kitlelere sunmuşlardır. Bu alternatifler içersinde dünyada en çok talep gören sistem, devreli tatil sistemleridir. Tez konumuz olan devre tatil sözleşmesi devreli tatil sistemlerinin bir türüdür.Devre tatil sözleşmesi, sağlayıcılar devre tatil hakkı talep edenler arasında sözleşme özgürlüğü ilkesi çerçevesinde doğmuş ve gelişip şekillenmiştir. Devre tatil sözleşmesi, 4822 sayılı kanunla Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna eklenen 6/B maddesi ile bir tüketici sözleşmesi niteliği kazanmıştır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda özel hüküm bulunmayan hallerde Borçlar Hukukunun genel ilkeleri devre tatil sözleşmesinde uygulama alanı bulacaktır. Kanuni tanıma göre devre tatil sözleşmesi, bir veya birden fazla sayıdaki taşınmazın kullanım hakkının devri veya devri taahhüdü, yıl içinde belirli veya belirlenebilecek ve bir haftadan az olmayan bir dönem için en az üç yıllık süre için yapılması ile yazılı olması ve bir nüshasının tüketiciye verilmesi unsurlarını taşıması gerekir. (217)Devre tatil sözleşmesinde genel olarak sağlayıcının borçları, devre tatil hakkının sağlanması (ünitenin yararlanmaya elverişli olarak teslimi ve her yıl devre boyunca yararlanmanın sağlanması ile ayıba karşı tekeffül bu kapsamdadır), değişim hakkın sağlanmasıdır. Buna mukabil devre tatil hakkı sahibinin borçları devre tatil bedelini ödemek, yönetim giderlerine katılmak ile servis hizmetleri karşılığı ücret ödemek ile dönem sonunda üniteyi boşaltmaktır. Bu borçların ihlalinde Tüketicinin Korunması Hakanda Kanunda özel hüküm bulanan hallerde TKHK hükümleri, bulunmayan hallerde genel hükümler uygulanarak ihtilaf çözümlenecektir.Devre Tatil Sözleşmeleri Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte genel hükümlerden ayrı olarak sağlayıcılara sözleşmeden önce bazı bilgileri içeren broşür verilmesi, sözleşmenin yazılı yapılması ve gerekli bilgileri içeren sözleşmenin bir nüshasının Tüketiciye verilmesi zorunluluğunu yüklemektedir. Aynı yönetmelik devre tatil hakkı sahiplerine cayma hakkı, eksik bilgi verilmesi halinde sözleşmenin kendiliğinden sona ermesi, kredi sözleşmesinin caymayla kendiliğinden sona ermesi ve tüketicinin haklarında feragat etmesinin veya sorumsuzluk kayıtlarının geçersiz olması haklarını tanımaktadır.Belirlenen sürenin dolması, sağlayıcı şirketin iflası, edimin imkânsızlaşması, sözleşmede bulunması gereken şartların eksikliği halinde devre tatil sözleşmesini kendiliğinden, bozma sözleşmesi ve devre tatil sözleşmesinin feshi ise sözleşmeyi taraf iradeleri ile sona erdiren sebeplerdir.
Özet (Çeviri)
In this period, beginning from Industry Revolotion to today, industrilization with urbanization and intense working tempo required holiday need. The entrepreneurs presented various alternatives to masses to remove this need. Time share holiday system is the most demandedin the world among those alternatives. Time share holiday contract that is subject of our thesis is a kind of time share holiday systems.Time share holiday contract was born, devoloped and shaped of contract freedom principle suppliers and claimant for time share holiday. Time share holiday contract had a consumer contract qualification through 6/B additional clause to 4822 number act about Consumer Protection Act. At the case of non-consisting private cases at the Consumer Protection Act, general principals of Law of Obligations will find application area in time share holiday contract. In accordanca with legal introduction, time share holiday contract should have fallowing points, alienation or alienation undertaken of using right for one or more than one real estate for a determined or will be determined duration not less than one week but at least three years period, being written and one copy should be given to the consumer.In time share holiday contract, generally the obligations of supplier: providing time share holiday right (providing and delivering the unit available for benefication, providing benefication during period in every year and false display), providing change right. Againist to this, the obligations of owner of the time share holiday right: to pay time share holiday amount, participating management expenses. to pay payment aganist to services and dischargingthe unit at the end of period. At the case of disputing those obligations, if there ara private cases at Protecting the Consumer Act, TKHK (Protecting the Consumer Act) provisions will be aplied, if there aren't private casesthe dispute will be dissolved through applying general obligations.Before contract, suppliers are obliged giving brochure including some data about application, method and principles about Time share holiday contracts, applying the contract in written from and giving one copy of contract to the consumer. The same regulation gives right of withdrawal to consumers, at the case of giving missing data to the consumer the contract will be abolished automatically and being valid rights about disclaiming rights and non-liability records of consumer.The fallowing are reasons for automatically termination of time share holiday contract: ternmination of determined duration, bankruptcy of Supplier Company, impossibility of unit, missing of conditions that should be at the contract. Abolishment contract and cancellation of Time Share Holiday Contract will be reasons with own decree of the parties.