İlköğretim Türkçe dersi(6, 7, 8. sınıflar) öğretim programının ve uygulamalarının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi(Ordu ili örneği)
The evaluation of secondary education Turkish course (6, 7, 8 th classes) teaching programme and its implementations according to opinions of teacher (Sample for Ordu province)
  1. Tez No: 249847
  2. Yazar: DİNÇER BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkemizde 2004 yılından itibaren eğitimde reform çalışmaları başlatılmış ve bu kapsamda Türkçe (6?8. sınıflar) Öğretim Programı da yenilenmiştir. Bu çalışmada, yenilenen (2005) İlköğretim Türkçe (6?8. sınıflar) Öğretim Programı ve uygulamaları hakkında Türkçe öğretmenlerinin görüşlerini belirlemek, belirlenen görüşlere dayalı olarak programı değerlendirmek amaçlanmıştır. Bunun için, 2008?2009 öğretim yılı bahar döneminde Ordu ili genelindeki ilköğretim okullarında görev yapan Türkçe öğretmenlerinin program ve programın uygulamaları hakkındaki görüşlerine başvurulmuştur.Araştırma betimsel nitelikte olup, araştırmayla ilgili veriler tarama yoluyla toplanmıştır. Bu nedenle, programın kazanım, içerik, öğretme- öğrenme süreci ve değerlendirme ögeleri ile programın geleceğine yönelik önerilere ilişkin Türkçe öğretmenlerinden gerekli olan verileri toplamak amacıyla bir ölçek hazırlanmıştır. Hazırlanan ölçek, Ordu ilinde görev yapan 248 Türkçe öğretmenine uygulanmış fakat bunların 217 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Ölçek yoluyla toplanan verilerin analizinde; aritmetik ortalama, frekans, yüzde, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans analiz (ANOVA) testi ve (Post-Hoc) LSD testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, tablolar halinde sunularak yorumlanmıştır.Ulaşılan bulgulara dayalı olarak, Türkçe öğretmenlerinin 2005 İlköğretim Türkçe (6-8. sınıflar) Öğretim Programı'nın; kazanım, içerik, öğretme-öğrenme süreci, ölçme-değerlendirme ögelerine ilişkin görüşleri arasında cinsiyet, mesleki hizmet süresi, eğitim durumu değişkenlerine göre farklılık bulunmazken, görev yapılan yerleşim birimi değişkenine göre anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin, programın geleceğine yönelik öneriler ile ilgili görüşlerinin ise mesleki hizmet süresi değişkeni açısından farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.Türkçe öğretmenlerinin 2005 İlköğretim Türkçe (6?8. sınıflar) Öğretim Programı hakkında genel anlamda olumlu görüş belirttikleri, sadece ölçme-değerlendirme boyutuna yönelik tereddütte oldukları, programın aksayan yönleri olmasına rağmen iyi ve güzel olarak nitelendirilebileceği görüşünde birleştikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country since 2004, it was started reform efforts in education and in the scope also it has been renewed the Turkish (6 th ? 8 th Classes) Education Curriculum. In this paper, it was aimed to determine opinions of Turkish teachers about renewed (2005) Primary Education Turkish (6 th ? 8 th Classes) Programme and its implementations, evaluate them according to the defined opinions. For this purpose, it was received opinions of Turkish teachers who performed their duties in spring semester, 2008-2009 education year in secondary schools where throughout Ordu Province.The research is descriptive feature, the related data were accumulated by scanning. Consequently, it has been prepared a measurement in order to collect achievement, content, teaching-learning duration and evaluation elements of the programme and data which are needed from Turkish teachers, are related to recommendations for future of the programme. The prepared scale was implemented 248 Turkish teachers who live in Ordu Province, but 217 of them were evaluated. In the analysis of data which were acquired via measures, aritmetic mean, frequency, percent, standart deviation, t-test, one-way analysis of varience (ANOVA) test and (Post-Hoc) LSD test were used. Obtained findings were clarified by presented in table forms.On the basis of obtained findings, whilst there are not any differences in accordance with sex, duration of occupational service, variations of education situation that between opinions of relating with achievement, content, teaching-learning duration, measurement-evaluation elements of 2005 Primary Education Turkish (6, 8 th Class) Teaching Curriculum of Turkish teachers, according to variability of residential locations it was determined being obvious diversities. It has been resulted arrive at conclusion that opinions of the teachers, are related with opinions for future of the programme, have been differantiated in terms of occupational service variation,About 2005 Primary Education Turkish Teaching Programme it was determined to agree with opinion that Turkish Teachers declerated positive opinions in general, merely being hesitation in the situation of measurement-evaluation, it could be qualified as good and satisfactory though failing side of the programme.