Değişim sürecinde bilgi ve inovasyon yönetimi uygulamalarının KOBİ'lerde uygulanabilirliği üzerine bir araştırma: Trabzon ili örneği
A survey on the applicability of the knowledge and innovation management practices in the change process on SMEs: The case of Trabzon
- Tez No: 249846
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
KOBİ'ler, küreselleşen dünyada ülkeler için vazgeçilmez ekonomik birimlerdir. KOBİ'ler yapıları gereği esnek, değişimlere hızlı cevap veren, etkili müşteri ilişkileri ve yenilikçi olma gibi değişim sürecini destekleyen özelliklere sahip olmalarına rağmen değişim çağının gerektirdiği yönetim yaklaşımlarını uygulamakta çekinmektedirler. Oysaki değişim KOBİ'lerin varlıklarını sürdürebilmeleri, istihdama ve dolayısıyla ekonomiye olan katkılarını devam ettirebilmeleri için kaçınılmaz ve ayak uydurulması gereken bir süreçtir. Bu süreç içerisinde KOBİ'ler güncel yönetim yaklaşımlarını uygulayarak, hız, kalite ve maliyet faktörlerini olumlu yönde etkileyerek değişime olan uyumlarını arttıracaklardır.Değişimin bu derece gerekli ve önemli olduğu bir zamanda KOBİ'lerin bu süreçte başarılı sonuçlar elde edebilmeleri için; büyük işletmelerde yaygın olan inovasyon ve bilgi yönetimi gibi güncel yönetim yaklaşımlarını benimseyip uygulamaları zaruri hale gelmiştir.Bu çalışma örnekleme katılan, Trabzon ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerde değişim sürecinde bilgi ve inovasyon yönetim yaklaşımlarının ne derece uygulandığını ve işletme demografik özellikleriyle yönetim yaklaşımları uygulamaları arasında farklılık olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Amaçlı olarak seçilen 100 KOBİ'ye anket yöntemi uygulanarak gerekli veri elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde bilgi ve inovasyon yönetimi uygulamalarının belirlenmesinde ortalama değerlerden, işletme demografik özellikleri ile yönetim yaklaşımları arasında farklılık olup olmadığını tespit etmede ise varyans analizinden yararlanılmıştır.Yapılan çalışma ile birlikte Trabzon ilinde örneklem ölçeğinde incelenen KOBİ'lerin bilgi ve inovasyon yönetimi uygulamalarını gerçekleştirmeye yönelik ilgilerinin olduğu ve araştırma kapsamındaki KOBİ'lerin yarıdan fazlasında uygulandığı ve bu uygulamaların işletme çalışan sayısı ve yıllık ciroya göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SMEs are indispensable economic units for countries in the globalizing world. Although SMEs have flexible structures that respond to changes fast and that have features such as effective customer relations and being innovative, they hesitate to implement management approaches as required by the era of change. However, change is an inevitable process which SMEs have to keep pace with in order to preserve their existence and to contribute to the employment and also economy. In this process, SMEs will enhance their adaptation to change by implementing current management approaches and by positively affecting the factors of speed, quality and cost.In this period when change is necessary and important, it has become compulsory for SMEs to adopt and carry out current management approaches such as innovation and knowledge management which are common in big businesses so that they can acquire successful results in this process.This study aims at determining to what extent the knowledge and innovation management approaches are implemented in the change process of SMEs which are active in Trabzon and are included in sample, whether there are any differences between the business demographic qualities and management approaches practices. The data is obtained by conducting survey method to 100 SMEs, selected intentionally. When analyzing the data obtained from the study, mean values have been used in order to determine knowledge and innovation management practices and variance analysis has been applied in order to find out whether there is a difference between the business quantity and management approaches.With this study, it has been found out that SMEs which have been analyzed in sample scale in Trabzon are prone to implementing knowledge and innovation management approaches and these approaches are carried out in more than half of the SMEs on which surveys were conducted, and these practices differ according to the number of employees and annual return of the SMEs.