2005 Türkçe ders programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi: Trabzon ili örneği
Evaluation about 2005- Turkish programmes in teachers' opinions: Trabzon print
- Tez No: 249853
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLÂL KIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim okullarında 2. kademedeki Türkçe öğretimprogramının öğretmen görüşleri esas alınarak değerlendirilmesidir. Çalışmanın Türkçeöğretim programı hakkında öğretmen görüşlerinden yola çıkarak sorunları ve eksikleribelirlemek ve bu eksikliklere çözüm önerileri sunmak açısından önemli olduğudüşünülmektedir. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen?10 soruluk ölçek? kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Trabzon ili merkezokullarında görev yapan 20 öğretmen oluşturmaktadır. Öğretmenlerle yapılan mülakatsonucu elde edilen veriler yüzde ve frekans hesaplamaları kullanılarak yorumlanmıştır.Araştırmada elde edilen veriler öğretmenlerin cinsiyetleri, mezun oldukları okul, hizmetyılları ve program hakkında bilgileri öğrenme değişkenlerine göre değerlendirilmiştir.Araştırmada öğretmenlerin görüşleri esas alınarak şu sonuçlara ulaşılmıştır. Programın,Türkçe programındaki dört temel beceriyi (okuma, yazma, konuşma, dinleme/izleme)kazandırmada etkili olduğu belirtilmiştir. Programdaki kazanımların ihtiyaçlardanhareketle hazırlandığı, öğretmenlerce anlaşıldığı; fakat öğrenci ihtiyaçları ve hazırbulunuşluk düzeylerinin gerektiği kadar göz önünde bulundurulmadığı tespit edilmiştir.Öğretmenlerce üç temel kitabın (öğretmen kılavuz kitabı, çalışma kitabı, ders kitabı) bazıeksiklikleri olmasına karşın, etkili eğitim-öğretim yapılmasına fırsat verdiği belirtilmiştir.Bununla birlikte etkinliklere dayalı ders işleme modelin eğitimde kaliteyi arttırdığı, yalnızbelirli zamanlarda ihtiyaç duyulan araç-gereç temininde zorlanıldığı dile getirilmiştir.Ayrıca programdaki dil bilgisi öğretimi uygulamasıyla ilgili zaman zaman zorluklaryaşansa da öğrencilerin kavramasını sağlayıcı nitelikte olduğu belirtilmiştir. Son olarakprogramın değerlendirme boyutunda alternatif ölçme-değerlendirme yaklaşımlarınınyararlı olduğu, birçok öğrencinin gelişiminin aşama aşama öğrenilmesini sağladığıdüşünülmekte; fakat sayıca fazla ölçek olmasının öğretmen ve öğrencilere zamankaybettirici olduğu ve objektif değerlendirmeyi güçleştirdiği belirtilmiştir.Araştırmada bu sonuçlar doğrultusunda programın eksikliklerini giderici çalışmalarınyapılmasına yönelik gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to be evaluated by taking into consideration of theTurkish teachers? views who teach in the second section of the primary schools.It hashighly been thought in terms of presenting solutions fort he problems and vacancies fromthe teachers? view about the Turkish teaching programme to establish the problems andvacancies. In this study, ten questioned scale has been used so as to collect the datadeveloped by the researcher. There have been twenty techers who teach in the centreschools of Trabzon for the research. As the result of the interview with teachers, the datasgained have commented via percentase frequency. The data gained in the research has beenevaluated according to the teachers? genders, the school they graduated and their teachingexperience.In this study, we have concluded the following results by considering basically theteachers? views: It has been dealt with in this programme that the four ağabeylities inTurkish: reading, writing, speaking and listining/watching are very effective. Theinformation in the programme has been prepared due to need and this has been understoodby the teachers. Yet, the students, needs and prestudies levels haven?t been consideredenough. Despite the fact that the three major boks ?teacher?s book, work book and coursebook? are not sufficient, say the teachers, it gives chance fort he necessary education. Onthe other hand, the teaching methods based upon activities has triggered off the quality butit has been mentioned at certain times to have been difficult.However, ever though therehave-from time to time some difficulties in the practice and usag of teaching gramer, it isestablished thoct it has been enough fort he students? understanding and grasping thesubjects. Finally, it has been thought that alternative assessment and evaluations are usefulin the evaluation of the programme and many students? learnings have been gradual.However, that the means waste of time for both teachers and students and will be difficultto evaluate objectively.In the research, there have been necessary suggestions in the directions of these studiesto overcome the missing sides of the programme used.