Anayasal bir zorunluluk olarak gerekçeli karar
Constitutional imperatives as a reasoned decision
  1. Tez No: 249915
  2. Yazar: TAHSİN TÜRKBEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk anayasa metinlerinde, bütün yargı kararlarında yazılması gerektiği hüküm altına alınan ?gerekçenin?, anlamı, kapsamı, içeriği, niteliği ve diğer tüm özellikleri bakımından ne olduğunu ortaya koymaktır.Çalışmanın ilk bölümünde yargı kararları tanıtılmıştır. Bu bağlamda tüm yargı organları tarafından ortak olan kararlar ile yargı kolları bakımından farklılık ve özellik gösteren kararlar ayrı ayrı açıklanmış, ancak tezin kapsamı ve amacı bakımından gereksiz ayrıntıya girilmemiştir..İkinci ve asıl bölümde ise öncelikle gerekçenin tanımı ve Türk anayasa hukuku bakımından tarihi gelişimi anlatılmıştır. Esasen usul hukukunun konusu olan gerekçe ve gerekçeli karar anayasa hukuku ve adil yargılanma hakkı bağlamında ele alınmıştır. Bu yapılırken gerekçenin tespit edilen bütün yönleri ele alınmış ve temas ettiği bütün hususlara değinilmiştir.Konular açıklanırken yeri geldiğinde adil yargılanma hakkı ve AİHM içtihatları bakımından açıklamalara ve örneklere yer verilmiş olmasına rağmen konunun önemi nedeniyle gerekçenin adil yargılanma hakkı bakımından önemi ve özellikleri ayrı bir başlık altında yeniden ve etraflıca açıklanmaya çalışılmıştır.Anayasa Mahkemesi kararlarının gerekçesinin bağlayıcılığı hususu halen önemli bir tartışma konusudur. Bu nedenle bu konu ayrı bir başlık altında incelenmiştir.Son olarak gerekçenin bir metin olması nedeniyle dil ve üslup yönü açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the Turkish constitutional texts, written in all judicial decisions which should be taken under the provisions of the "justification? , meaning, scope, content, nature and all other terms of what is to reveal.In the first part of the study judicial decisions are introduced. In this context, shared by all the judicial organs and the judicial branch of the decision in terms of individual decisions is explained, showing the differences and characteristics, but in terms of scope and purpose of the thesis, unnecessary details are not included.The second and main section of the first description of the grounds and the Turkish historical development is described in terms of constitutional law. In fact, the subject of procedural law as constitutional law and the rationale and reasoned decision has been taken in the context of fair trial rights. This is being done by taking all the aspects of the grounds taken up from the estimated and in contact with all the issues which have been mentioned.Topics in explaining where it makes sense in terms of fair trial rights and the ECHR case law examples and explanations were given. In addition, because of the importance of the issue of justification in terms of fair trial rights and properties of matter are under a separate heading again extensively explained.The binding decision of the Constitutional Court is still a very important discussion matter.Therefore, these issues were examined under a separate headingFinally, due to reasons of being a text,language and stylistic directions have been explained.