Güney Kafkasya Bölgesi'ndeki etnik çatışma alanları
Ethnic conflict in the South Caucasus
  1. Tez No: 249916
  2. Yazar: DUHAN KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Sovyetler Birliği'nin yıkılması ve Soğuk Savaş döneminin sona ermesiyle bir-likte, Birlik üyesi devletler bağımsızlıklarını ilan etmeye başlamıştır. Güney Kafkasya bölgesinde bulunan Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan da bağımsızlığını ilan ederek uluslararası sisteme bağımsız aktörler olarak katılmıştır. Bu devletlerin bağımsızlıklarına ulaşmalarıyla, SSCB döneminde dondurulmuş sorunlar olarak nitelendirilen sınır içi etnik anlaşmazlıklar otorite boşluğu ile birlikte çatışmaya dönüşmüştür. İlk çatışma Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde yaşayan Azeriler ve Ermeniler arasında başlamış, kısa sürede Azerbaycan ve Ermenistan arasında bölgesel bir savaşa yol açmıştır. Gürcistan sınırları içinde yaşayan Abhaz ve Osetlerin Gürcistan'dan ayrılma talepleri de Gürcü-Abhaz ve Gürcü-Oset çatışmasının çıkmasına sebep olmuştur. Diğer taraftan, Güney Kafkasya bölgesinin sahip olduğu jeopolitik ve jeostratejik konum yeni dünya düzeninde önemini daha fazla arttırmış, bölge sahip olduğu enerji kaynakları ve enerji koridoru olması sebebiyle büyük bir avantaj yakalamıştır.Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte, Rusya Federasyonu, Türkiye ve İran gibi bölgesel güçler, ortaya çıkan güç boşluğunu doldurabilmek amacıyla bölgesel bir rekabete girişmiştir. Bu çerçevede Bölgesel güçlerin Güney Kafkasya devletleriyle kurdukları ilişkiler, etnik temelli çatışmaların seyri konusunda belirleyici olmuştur.
Özet (Çeviri)
After the Cold War and the collapse of the USSR, the states which were members of the Union, started to declare independence. South Caucasus States namely Azerbaijan, Armenia and Georgia also declared independence and joined the international system as soverign actors. After their independence, intrastate ethnic problems which were frozen during the USSR rule started to cause conflicts. First conflict started between Azeri and Armenian people living in the Nagorno Karabakh region of Azerbaijan and soon after turned into a regional war between Azerbaijan and Armenia. Seperation demands of the Abkhaz and the Ossettians living in Georgian territory caused Georgian-Abkhaz and Georgian-Ossetian conflicts. On the other hand, geopolitical and geostrategical position of the South Caucasus Region increased its importance in new world order.After the collapse of the USSR, regional powers such as Russian Federation, Turkey and Iran started to compete in order to bridge the authority gap in the region. In this context, regional powers? relations with the South Caucasus States determined the course of the ethnic conflicts.