Kadın temel beden ve kol kalıbı çizimi konusunda antropometrik ve ergonomik yeni bir deneme
A new anthropometric and ergonomic test about the pattern draw of women basic body and arm
- Tez No: 249934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİYASE ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Günümüzde büyük rağbet gören hazır giyimin önemi her geçen gün artmaktadır. Türk kadınına uygun standart ölçü tablosu, temel beden kalıbı ve temel kol kalıbının olmayışı, hazır giyim sektöründe dönüşü olamayan sorunlara yol açmaktadır. Bu bakımdan temel beden ve temel kol kalıbı hazır giyim sektörünün gelişmesi açısından önemli yere sahiptir.Giyimde karşılaşılan en büyük sorun, giysinin vücuda uyum göstermemesidir. Bu problem Türk kadını vücuduna uygun temel beden ve temel kol kalıbı geliştirilmesiyle aşılacaktır. Temel beden ve kol kalıbı giysinin temelidir bu sebeple temel beden kalıbı hazırlanacak kişilerin vücut tipleri, vücut özellikleri iyi tanınmalı, ergonomi ve antropometrik veriler doğrultusunda temel beden ve kol kalıbı hazırlanmalıdır.Bu araştırmada; yeni bir sistemle oluşturulmuş 36, 38, 40, 42 beden, temel beden ve kol kalıplarının 18- 25 yaş arası genç kızların üzerinde denenip, elde edilen verilerden yola çıkılarak geliştirilmesi düşünülmüştür.Bu araştırmanın birinci bölümünde; problem, amaç, alt amaçlar, denenceler, araştırmanın önemi, sayıtlılar, sınırlılıklar ve tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde; 18?25 yaş grubu genç kızların anatomik özellikleri, vücut oranları, vücut tipleri ve duruşları, anatomik ve psikolojik özellikleriyle giyim ilişkisi, genç kızların hayatında giyimin yeri ve önemine, 18?25 yaş grubu genç kızların giyimine, giyildiği yer ve zamana göre sınıflandırılması, ergonominin tanımı ve önemi, antropometrinin tanımı ve önemi, giyim sektöründe kullanılan antropometrik ölçüler ve antropometrik ölçü almada dikkat edilecek noktalar ve genç kızların ölçü tablosu hakkında bilgilere, kalıbın tanımı, ergonomik ve antropometrik açıdan kalıbın tanımı, genç kızların giyiminde ergonomik ve antropometrik açıdan kalıbın önemi, kalıp hazırlamada dikkat edilecek noktalar ve kalıp hazırlama tekniklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; literatürde ulaşılabilinen temel beden ve temel kol kalıplarına, dördüncü bölümde; yeni bir sistem ile oluşturulmuş 36, 38, 40, 42 beden temel beden ve temel kol kalıbı çizimlerine, beşinci bölümde; araştırmanın yöntemine, modeline, evren ve örneklemine, verilerin toplanmasına ve verilerin analizine, altıncı bölümde; bulgular ve tablolara yer verilmiştir. Yedinci bölümde; geliştirilmiş temel beden ve temel kol kalıplarına ayrıca verilerin sonucunda elde edilen standart ölçü tablosuna, sekizinci bölümde; tartışma ve yoruma yer verilmiş, dokuzuncu bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır.Araştırma deneme modellidir. Random yöntemiyle seçilen, her beden için 100 kişi olmak üzere toplam 400 kişi araştırmanın örneklem grubunu oluşturmaktadır. Örneklem grubundan toplanan veriler, bilgisayar ortamına aktarılarak, istatistik tekniklerinden Excel programıyla gerekli istatistikî çalışmaları yapılmış, elde edilen sonuçlar grafik ve tablo haline getirilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre; yeni bir sistemle oluşturulmuş 36, 38, 40, 42 temel beden ve kol kalıpları 18?25 yaş arası genç kızlara uyumsuzluk gösteren yerleri düzeltilerek temel beden ve temel kol kalıbı geliştirilmiştir. Geliştirilen temel beden ve kol kalıpları genç kızlar üzerinde tekrar denenmiş ve herhangi bir problemle karşılaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
At the present day Ready Wear which is quite demanded, gains more importance day by day. Nonexistence of suitable standard measurement table for Turkish Women, shape of basic body and basic arm leads to irreperable problems in Ready Wear sector. Regarding this situaiton, shape of basic body and basic arm has great influence in the development of Ready Wear sector.The most considerable problem in clothing is the accordance between costume and the body. This problem may be overcome by designing shape of basic body and basic arm which is suitable for body of Turkish woman. Shape of basic body and arm is the foundation of colthing and due to this fact, the measurements of the bodies for which shape of basic body and arm is being prepared must be known well, in accordance with ergonomical and antropometrical facts, shape of basic body and arm should be designed.In the scope of this research, shapes of body, basic body and arm, which are prepared by a new system, having sizes of 36, 38, 40, 42 are had on trial on maiden having ages between 18 and 25 and are thought to be developed on the basis of observed data.In the first part of this research, problem, intention, sub-intentions, hypothesis, the importance of the research, hypothesizers, constraints and definitions are introduced. In the second part, anatomical charateristics of maiden having ages between 18 and 25, body ratios, body types and carriage; the relation between anatomical and psychological characteristics and clothing; the priority and importance of clothing in the lives of young women; clothing of maiden having ages between 18 and 25; clasification of clothing with respect to place and time; the definition and importance of ergonomi; the definition and importance of antropometry, antropometrical measurements in clothing; the crucial points in taking the antropometrical measurements and knowledge of young women about the table of measurement; definition of shape, definition of shape in accordance with ergonomical and antropometrical aspects, the importance of shape in ergonomical and antropometrical measurement in clothing of young women; the points to be taken care in preparation of shape and the techniques of shape preparation are included. In the third section, shapes of basic body and arm which can be reach by literature research; in the fourth part, design work for shapes of basic body and arm, which are prepared by a new system, having sizes of 36, 38, 40, 42; im the fifth part, importance, model, universe and sampling of the research, collection and analysis of data; in the sixth part, findings and tables are included. In the seventh part, developed shapes of basic body and arm, in addtion to the standard table of measurement based on the results of the research; in the eigth part, discussions and comments take part; in the nineth part conclusion and suggestions are presented..The research is a model of trial. For every body size 100 people, 400 people in total selected randomly constitutes the sampling of this research. The data collected from the sample are analyzed by using MS Excel, conducting required statistical studies, results are presented by graphics and tables.Results of this research suggests that , the parts of shapes of basic body and arm, which are prepared by a new system, having sizes of 36, 38, 40, 42 maiden having ages between 18 and 25 leading disharmony on body are enhanced. Improved shapes of basic body and arm are tried on youg women again and any problem is encountered.