Hamile giysilerinde kalıp formundan kaynaklanan problemlerin incelenmesi
Investigation of pregnant women clothes problems arise from pattern form
- Tez No: 288416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE YAŞAR ÇEĞİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı hamile giysilerinde temel üst beden kalıbı formundan kaynaklanan problemlerin belirlenmesi ve bu problemleri ortadan kaldıracak örnek bir temel üst beden kalıbı formunun oluşturulmasıdır.Tarama yönteminin kullanıldığı araştırmanın materyalini Adana ilinde 2009 yılı itibarı ile doğum yapmış 37 249 hamile kadın oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise materyalden kademeli örneklem ile 15-34 yaş arasındaki 32731 kişiden seçilen ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 106 hamile kadındır. Örnekleme alınan kadınların tümü ilk hamileliklerini yaşamakta olup, hamileliklerinin üçüncü trimester dönemindedirler. Katılımcılar, postural ve fiziksel açıdan normal görünümdedirler.Araştırmada veri toplama aracı olarak görüşme ve ölçü alma formu kullanılmıştır. Görüşme formu için pilot çalışma yapılmış ve uzman görüşünden geçirilmiştir. Ölçü formu için literatürdeki antropometrik ölçülerden ve International Organization for Standardization (ISO)'nun ölçü tanımlarından faydalanılmıştır.Araştırmaya katılanların % 61,3'ü üst giyime daha çok ihtiyaç duyduklarını fakat % 59,4 oranı ile kendilerini alt giyimde daha fazla rahat hissettiklerini belirtmişlerdir.Üst beden kalıbı genişlik ölçülerine göre ön göbek genişliğinde % 63,2 oranla, arka bel genişliğinde % 51,9 oranla, ön kalça genişliğinde % 54,7 oranla, arka kalça genişliğinde % 58,5 oranla darlık problemi yaşanmaktadır.Üst beden kalıbı uzunluk ölçülerine göre üst giyim ön ortası boylarında % 61,3 oranla kısalık sorunu, yan dikiş boyunda % 57,5 oranla uzunluk sorunu ve arka ortası boylarında % 52,8 oranla uzunluk sorunu tespit edilmiştir.Üst beden kalıbındaki çevre ölçülerde karın çevresinde % 62,3, kalça çevre ölçülerinde % 42,5 ve kol evi çevresi ölçülerinde % 39,6 oranla darlık problemi gözlenmiştir.Hamile vücut ölçülerinin aritmetik ortalamalarına göre bütün boy: 160,09 cm, göğüs çevresi: 97 cm, karın çevresi: 102,3 cm, kalça çevresi: 103,8 cm, yaka çevresi: 35,3 cm ve omuz genişliği: 11,5 cm bulunmuştur.Hamile vücut ölçülerinin 50. yüzdelik dilimine karşılık gelen değerler kullanılarak örnek bir üst giysi temel beden kalıbı çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda bulgulara dayanılarak hamile giyim üzerine çalışan hazır giyim firmalarına katkı sağlayacak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to determine pregnant women clothes? problems arise from basic bodice sloper form and constitute an example basic bodice sloper for these problems.Using survey method study?s material which give birth in Adana as of 2009 37 249 pregnant women. The study?s sample select with method gradual sample from material 32 731 whose between 15-34 age and who accept voluntarily attending 106 pregnant women. All women who agreed to participate in the study were in the last trimester of pregnancy and were first pregnancy. Participants were normal in terms of postural and physical view.The study?s data collection is interview form and measurement form. For interview form made pilot study and received expert opinion. For measurement form took advantage of measurement definition of International Organization for Standardization (ISO) and antropometric measurement at the litterateur.Checking the data; 61,3 % of participant needing more upper body clothes however 59,4 % of participant feeling more comfort in the lower clothes.According basic bodice sloper width measurement at front abdominal width 63,2 % rate, at back waist width 51,9 % rate, at front hip width 54,7 % rate, back hip width 58,5 % rate tight problem occured.According basic bodice vertical measurement at front center length 61,3 % rate had short problem, side seam lenght 57,5 % has long problem and back center length 52,8 % rate had long problem.According basic bodice girth measurement abdominal hip circumference with 62,3 %, hip circumference with 42,5 % and armhole circumference with 39,6 % rate had thigh problem.According descriptive statistical data intend to pregnant women body measurement arithmetic mean these found out; stature: 160,09 cm, bust circumference: 97 cm, abdominal circumference: 102,3 cm, hip circumference: 103,8 cm, neck circumference: 35,3 cm and shoulder width: 11,5 cm.Using 50th percentage measurement from pregnant women body measurement draw a basic bodice sloper. As a result of the study based on the findings contributing proposed to pregnant woman clothing apparel industry.