Sanayi işletmelerinde üretim süreçlerinde Kaizen uygulamalarının performansa etkileri üzerine bir araştırma
A study into the effects of Kaizen applications on performance, during production course, in industrial operations
  1. Tez No: 249935
  2. Yazar: RAMILYA IDRISSOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ZERENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sanayi İşletmelerinde Üretim Süreçlerinde Kaizen Uygulamalarının Performansa Etkileri Üzerine Bir Araştırma başlıklı çalışmada, işletmelerin kullandıkları Kaizen (sürekli iyileştirme) uygulamalarının işletme performansına etkileri ele alınarak, otomotiv yan sanayi işletmelerinde bir saha araştırması yapılmıştır. Çalışmada, faaliyetlerinde kaizen ilkelerini uygulayan üretim işletmelerinin performanslarının ne yönde etkilendiğinin ölçümü amaçlanmıştır. Yapılan anket çalışması sonucunda Kaizen ilkelerini uygulayan işletmelerin bu uygulamaları kullanmayan işletmelere göre daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Kaizen uygulamaları sonucunda genel olarak işletme performansının arttığı, üretim süreçlerinin iyileştiği, hata oranlarının düştüğü, çalışanların öz güven ve motivasyonlarının yükseldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study called,“ A survey into the effects of the Kaizen applications on performance during the production course”, a field ? study into the automotive after - market ? industry ,by taking into the consideration the effects of Kaizen (Constant betterment) applications was carried out.In the study,the prime concern was to find out how the Kaizen principles affected the performances of all the operations which used the Kaizen principles in their activities.At the end of the questionnaires carried out,it was seen that the operations which used the Kaizen principles turned out to be more successful than those which didn?t.At the end of the Kaizen studies,it happened that the general performance of the operation increased,the production process was bettered, mistake rates diminished, the self-confidence and motivation of the labourers increased.