Algılanan örgüt kültürünün kurumsallaşma üzerine etkisi: Aile işletmelerinde bir araştırma
The effect of perceived organizational culture on institutionalization: A research in family businesses
- Tez No: 949754
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, çalışanların algılarına göre örgüt kültürünün, aile işletmelerinin kurumsallaşma süreçleri üzerine etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Aile işletmeleri dünya ekonomisi adına üretim ve istihdam konusunda yüksek önem düzeyine sahiptir. Aile işletmelerinin ömrü ülke ekonomilerini etkilemektedir. Kurumsallaşma sayesinde aile işletmeleri kurumsal yapıya kavuşacak nesillerce faaliyet gösterebilirler. Kurumsallaşma kavramı örgüt kültürünün bu süreçteki rolünün anlaşılması adına kritik öneme sahiptir. Konya ilinin Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren aile işletmeleri üzerinde işletme çalışanları ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir.“Çalışmada anket uygulanacak olan işletmeler Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası'ndan alınan 'Aile İşletmeleri' verisi ile belirlenmiştir”. Araştırma örneklemini, belirlenen aile işletmelerinde faaliyet gösteren 400 çalışan oluşturmaktadır. Anketlerin analiz süreçlerinde SPSS istatistik analiz programı kullanılmıştır. Güvenilirlik analizi, normal dağılım(K-S) testi, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre örgüt kültürünün kurumsallaşma üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Örgüt kültürünün alt boyutlarından güç mesafesinin şeffaflık üzerinde negatif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu, diğer yandan örgüt kültürünün belirsizlikten kaçınma ve kısa dönem / uzun dönem boyutlarının şeffaflık üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ancak, örgüt kültürünün bireycilik / toplumculuk boyutunun şeffaflık üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Örgüt kültürünün alt boyutlarından güç mesafesinin profesyonelleşme üzerinde negatif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu, diğer yandan örgüt kültürünün belirsizlikten kaçınma ve kısa dönem / uzun dönem boyutlarının profesyonelleşme üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ancak, örgüt kültürünün bireycilik / toplumculuk boyutunun profesyonelleşme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of organizational culture on the institutionalization processes of family businesses, based on employees' perceptions. Family businesses hold a high level of importance in terms of production and employment in the global economy. The longevity of family businesses significantly affects national economies. Through institutionalization, family firms can achieve a corporate structure and operate across generations. The concept of institutionalization is critically important for understanding the role of organizational culture in this process.A survey was conducted with employees of family businesses operating in the Ereğli district of Konya province. The enterprises where the surveys were conducted were selected based on the“Family Business”data obtained from the Ereğli Chamber of Commerce and Industry. The research sample consists of 400 employees working in the identified family businesses. The data collected through the surveys were analyzed using the SPSS statistical analysis program. Reliability analysis, the Kolmogorov-Smirnov (K-S) test for normal distribution, correlation, and regression analyses were employed.According to the findings, organizational culture has a positive and significant effect on institutionalization. Among the sub-dimensions of organizational culture, power distance has a negative and significant effect on transparency, while uncertainty avoidance and short-term/long-term orientation have positive and significant effects on transparency. However, the individualism/collectivism dimension of organizational culture was found to have no statistically significant effect on transparency.Similarly, power distance was found to have a negative and significant effect on professionalization, while uncertainty avoidance and short-term/long-term orientation had positive and significant effects. Again, the individualism/collectivism dimension was found to have no statistically significant effect on professionalization.