İmanda taklid ve tahkik
Taqleed and tahqiq in faith
- Tez No: 250008
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
İman, insanda farkındalık oluşturan ve yeni bir benlik meydana getiren fonksiyonel ve dinamik bir tasdiktir. Onun, bilgi, amel ve duygudan yoksun olması ancak inanç seviyesinde bir kabulleniş olmasına neden olur. Bu ise hayata tesir etmeyen ve geleneğe dayalı imanı yani taklidi imanı ifade eder. Halbuki Kur'an, insana tabiatı, tarihi ve kendisini delil getirerek aklını kullanmasını ve iman etmesini ister. Kur'anın bu konuya yaklaşımı dikkate alındığında, iman, amelden ve kalp fiillerinden mücerred değildir. Bütün bu sayılan unsurların mukallidin imanında bulunmaması itibariyle mukallidin imanı yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
Faith is not only a confirmation or an appropriation but also an existential fact. This characteristic is directly proportional to its subject which is natural and rational. The articles of faith are not irrational postulates in Islam. Therefore, the Qur?an calls people to use their brains, in other words for enquiry. On the other hand, taqleed is a fact that reduces thinking and producing ability of human. In this context, it has been put forth that faith should be functional as in the shape that mentioned in the Qur?an instead of verifying it with respect to philosophical evidence. This is the fact which comes from the heart with knowledge-based certification and that produces result as good deeds.