Kur'an'a göre ailenin ve sosyal çevrenin imana etkisi
  1. Tez No: 94579
  2. Yazar: RECEP DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİD YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Doğan, Recep, Kurana Göre Ailenin ve Sosyal Çevrenin İmana Etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. M. Said YAZICIOĞLU ÖZET îman kalbi bir tasdik olup bireyin iman nesnesini benimsemesini ve içten kabul etmesini ifade eder. Birey bilmediği şeye iman edemez. İman ve bilgi birbirinin ayrılmaz parçalandır. Bilgiden uzak iman sadece bir taklit olup bu imanın gelenekten hiçbir farkı yoktur. Bireyin imani yapısının şekillendiği ilk yer ailesidir. Çocuk yaştan itibaren pek çok telkinlere maruz kalan birey ister istemez ailenin imani yapısını kabul etmektedir. Ailenin imana olan etkisi ya müspet, ya da menfi olmaktadır. Pek çok peygamberin aynı aileden seçilmesi ailenin imana olan müspet etkisini göstermektedir. Ancak genellikle ailenin imana etkisi olumsuz yönde olmuştur. Çünkü iman bireysel olup özgür iradeye dayanır. Aile ise bireyi belirli kalıplar içerisinde yaşamaya ve düşünmeye zorlar. Bu durum ise imanın hür doğasına zıttır. İmanda en temel belirleyici unsur bireyin iradesidir. Her ne kadar ailenin imana etkisi olsada insanların mümin ya da kafir olmalarında sorumluluk her şahsın kendisine aittir. Hiç kimse bir başkasının günahıyla muahaze olmadığı gibi, bir başkasının sevabıyla da cennete gidecek değildir. Bireyin imanına etki eden bir diğer önemli faktörde sosyal çevredir. Toplum insanı belirli davranışları yapmaya zorlar. Geleneklerin oluşmasıda toplumun bu yaptırım gücünden kaynaklanır. Toplumda bir kısım hareketler hiç düşünülmeden tekrar edilir. Bu hareketlere karşı çıkanlar ise toplum tarafindan şiddetle reddedilir. Kur'an da peygamberler ve onların kavimleriyle olan 176ilişkilerine bakıldığı zaman bu durum daha açık görülecektir. Nitekim peygamberlerin karşılaştıkları en büyük sorunda toplumun bu baskısı olmuştur. Kavimlerini tek bir Allaha imana davet ettiklerinde onlar;“Biz atalarımızın dinine uyarız”demişlerdi. Bu kavimlerde iman gelenekleşmiş, düşünce ve akıl bir kenara atılmıştır.. İnsanlara özgürlüğü, hür iradeyi, düşünceyi ve aklı getiren peygamberler düşünceden yoksun bu kimseler tarafindan kabul görmemiştir. Sosyal çevrenin imana olan etkisi semavi dinlerde de söz konusu olmuş ve pek çok hurafe bu sayede dine girmiştir. Günümüz Müslümanlarının imanlarının taklide dayanması bunun açık göstergesidir. Bireyin iman ya da küfür seçimini etkileyen pek çok etken vardır. Bilgi bireyi imana ulaştırmada en önemli etkendir. Bilgiye ulaşmak içinse bilgi vasıtalarım etkin olarak kullanmak gerekir. Akıl insanı doğruya ulaştırma ve onu anlama bakımından en önemli bilgi vasıtasıdır. Bunun için Kur' an akim kullanılmasına büyük önem verir. Çünkü ona güvenir ve onun doğruyu bulacağmı kabul eder. O halde akıl nasıl bireyi imana ulaştınyorsa, aklı kullanmamada onu küfre sürükleyecektir. Kuran aklını kullanmayan kimseler için“kör”,“sağır”,“dilsiz”tabirlerini kullanır. Her ne kadar ailenin ve sosyal çevrenin kişinin imanına etkisi olsada bilgi vasıtalarını kullanan bir kimse şartlar ne olursa olsun hakikate ulaşacaktır. Zira kuran aileye ve topluma rağmen tahkiki imana ulaşan insanları örnek olarak bizlere anlatır ve bu yolun devamlı açık olduğunu belirtir. Bireyin sağlam bir imana ulaşması ancak akimi kullanmasıyla mümkün olacaktır. Bu çalışmada amacımız günümüz insanlarında mevcut olan sorunlara bir çözüm arayışıdır. Çalışma bizden tevfîk Allahtandır. 177
Özet (Çeviri)
Doğan, Recep, Kurana Göre Ailenin ve Sosyal Çevrenin îmana Etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. M. Said YAZICIO?LU SUMMARY Faith is a heartfelt ratification which express to appropriate person's faith thing and to acceptit sincerely. Person can't believe that he doesn't know. Faith and knowlodge are pieces of together' s inherence. The faith which is distant from knowlodge is a immitation and there isn't any diffecence of that fait's from tradition. The first place where person canstitues his fait is his family. A lot of inspiraotions have been told person since he was e child. And perforce, person accepts his family's faith. The effect of family to faith is negative or pasitive. A lot of prophets were choosen in the same family. That shows us the positive effect of family to faith. But usually ghe effect of family to faith is negative way. Because the failth is individual and it relies on free will. But family constrains person to live and think between specifie molds. But that is apposite to faith's free natuce. In faith the most characteristic component is person's will. To be a believen or unbeliven is about hisself however there is efffect of family to person. Anyone wan't take another's sin and of course anyone wan't go to heaven with another's rewards too. Social environment is another important foctor that effects person's faith.Society constrains to person to do specific behaviours. Traditions became society's that sonction. Some of behaviours is repeated without thinking by society. Opponents to these behaviours are refused if we look Kur'an-ı Kerim 178about prophets and connection with theire ethnic group we see that clearly. Likewise prophets' the biggest problem was that constraint. When prophets called hetm to Allah they said that,“they conformed hteir ancestors' religion”. In these ethnic groups the faith was traditional. There weren't any opinion and intelligence. These people didn't accept prophets althougt prophets being them freedom, free will, opinion and intelligence. Thereis a effect of social environment to faith in celestial celigions too. So a lot of supestition became in religion. Today's muslim's life show us that clearly. There are a lot of factors to effect to choose person's faith or unbelieving. Knowledge is the most important effect to convey person to faith. Knowledge means must be used effective to convey knowledge, intelligence is the most important knowledge mean. To understand person and to convey person to the truth. So kuran cansders very much using intelligence. Because kuran trust it and accepts that it will find the truth. In that case we can say just as intelligence convey person to faith so not to use intelligence will carry person to unbelieving. Kuran uses“blind, deaf, dumb”words for person who doesn't use his intelligence. However there is effect of family and social envicanments to person's faith. A person who use knowledge mean will reach the truth because kuran tell us people who reach the real faith despite family and envicanment. And say us that this road is open everytime. İt is possible to reach a strong faith if person uses his intelligence. In this writing our aim is that to find a salution to some problems which today's people have. Studying is from us success is from Allah. 179