Kolluk yetkisinin anayasal sınırları
Constitutional limits of the authorization of the police force
  1. Tez No: 250040
  2. Yazar: HARİKA HANDE SALMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURSUN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İdari kolluk, kamu düzenini korumak ve sağlamak için giriştiği faaliyetler aracılığıyla bireylerin ve toplulukların toplumsal yaşam içerisindeki tutum ve davranışlarını denetler ve gerekli koşulların varlığı halinde temel hak ve özgürlüklere müdahale eder. İdari kolluk bu yetkisini kullanırken, kamu düzenini korunması ile temel hak ve özgürlükler arasındaki hassas dengeyi kurması büyük önem arz etmektedir.Bu çalışmada, PVSK'nda polise tanınan ve bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması sonucunu doğuran önleyici yetkilerin yürürlükte olan Anayasamızda temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasına ilişkin olarak belirlenen esaslara uygunluğu değerlendirilmektedir.Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde idari kolluk ve idari kolluğun amacı olan kamu düzeni kavramı; idari kolluk makam ve personelleri ile çalışmamızın temel aktörü olan polis ve polisin önleyici görevleri genel hatlarıyla incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ise, polisin PVSK'ndan kaynaklanan ve bireylerin temel hak ve özgürlüklerine müdahale edilmesi sonucunu doğuran idari yetkilerine yer verilmiştir. Bu çerçevede anılan bölümde polisin durdurma ve kimlik sorma yetkisi, parmak izi ve fotoğraf alma yetkisi, açılması izne bağlı yerlerde denetim yetkisi, yasaklama yetkisi, önleyici arama yetkisi, kapalı yerlere girme yetkisi, önleyici yakalama yetkisi, zor ve silah kullanma yetkisi vb. ele alınmıştır.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, PVSK'nda yer alan ve polise önleyici yetkilerini kullanmak suretiyle temel hak ve özgürlüklere müdahale olanağı tanıyan düzenlemelerin Anayasada temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması için belirlenen esaslara uygunluğu doktrin görüşleri ve mahkeme kararları ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Administrative police force, through the medium of the activities that it engages in order to provide and safeguard the public order, controls the attitudes and behaviours of the individuals and the society and intervines the fundamental rights and freedoms under the existance of the neccessary circumstances. While using this authority, administrative police force should carefully keep the balance between the protection of the public order and the preservation of the fundemantal rights and freedoms.In this study, the compatibility of the preventive authorization of the police force, that is defined in PSVK and that results in restriction of fundamental rights and freedoms of the individuals, to the principles on the restriction of fundamental rights and freedoms laid down in our Constitution in force is evaluated.The study consists of three .main parts. In the first part, the concepts of the administrative police and public order as the objective of administrative police; chairs and personnel of the administrative police; police force which is the main focus of the study and the preventive authorization of the police force are analyzed in general terms.In the second part, the administrative authorization of the police force that results from PSVK and results in the intervention of fundamental rights and freedoms takes place. In this framework, the authorization of the police to stop indiviuals and ask them their identities, take finger print and photograph, enter in closed places, arrest preventively is examined.In the third part, the compatibility of the regulations, that take place in PSVK and give the police force the opportunity to intervine the fundamental rights and freedoms, to the principles on the restriction of fundamental rights and freedoms laid down in our Constitution in force is evaluated in the light of the doctrine and the court decisions.