Irak-Şam İslam devleti IŞID/DEAŞ: İdeolojisi, yapısı, propaganda araçları ve eylemleri
Islamic state of Iraq-Damascus ISIS/DEASH: Ideology, structure, propaganda tools and actions
  1. Tez No: 612501
  2. Yazar: MEHMET TELTİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BİÇİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Günümüzde DEAŞ Terör Örgütü gibi dini motifli Terör Örgütleri, bir kısım dini bilgileri dinin özünden ve bütünlüğünden kopararak, parçacı bir yaklaşımla klişeleştirip, sloganlaştırıp meşruiyet kaynağı olarak kullanmaktadır. Bu örgütler genellikle hayat standartları düşük, mevcut sistemden beklentisi olmayan ve yanlış dini eğitim alan veya dinin bir yönetim şekli olmasını bekleyen gruplar arasından eleman kazanmaktadır. Bu durum, bu örgütlerin uzun süreli varlığını korumalarını ve geniş coğrafyalarda eylem yapma imkanlarını artırmaktadır. Ayrıca bu tür din kökenli örgütler yok edildiğinde yeni bir Terör Örgütü kimliği ile tekrardan karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle diğer temeller üzerinde yükselen Terör Örgütleri'nden farklılık arz eder ve sürekli bir sorun olarak kalır. Benzer şartlarda olan DEAŞ Terör Örgütü de başta Orta Doğu olmak üzere farklı coğrafyalarda ve Türkiye'de terör faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye'nin huzuru ve güvenliği açısından DEAŞ Terör Örgütü'nün mutlak suretle bilimsel açıdan incelenmesi ve çözümlenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu tez çalışmasında DEAŞ Terör Örgütü'nün ideolojik ve ekonomik yönelimleri incelenmiş tarihi gelişimi, propaganda ve eylem yöntemleri detaylıca ele alınmış ve belli çözümlemelerde bulunulmuştur. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü'nde büyük ölçüde terör, terörizm ve çeşitleri ile ortaya çıkış nedenleri ve sonuçları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü'nde DEAŞ Terör Örgütü'nün ortaya çıkışı, oluşumu ve gelişim süreci ele alınmıştır. Bu bölümde aynı zamanda DEAŞ Terör Örgütü'nün beslendiği kaynaklar, yapılanme şekli ve şeması detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü'nde ise DEAŞ Terör Örgütü'nün eleman profili ve propaganda araçları üzerinde durulmuştur. DEAŞ Terör Örgütü'nün eleman profilini belirlemek amacıyla Gaziantep Adliyesi'nde haklarında Adli işlem yapılan kişilerin verilerinden faydalanılmıştır. Örgütün propaganda faaliyetlerini analiz etmek için örgütün yoğun olarak kulladığı elektronik Dabıq, Rumiyah ve Konstantiniye dergileri temin edilmiş ve nitel araştırma teknikleri kullanılarak bu dergilerin detaylı analizi yapılmıştır. Çalışmanın diğer önemli bir bölümü ise DEAŞ Terör Örgütü'nün dünya ve Türkiye genelinde öne çıkmış olan eylemleri ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda ise DEAŞ Terör Örgütü ile ilgili analizler de göz önünde tutularak DEAŞ Terör Örgütü'nün eleman kazanmasını engelleyecek ve benzer örgütlerin ortaya çıkışını engelleyecek önlemler ile ilgili çeşitli çıkarım ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, terrorist organizations such as DEASH terrorist organizations, religious religious information, and the integrity of the religious secrets from a fragmentary approach, secularism, slogans and legitimate use as a source of legitimacy. These organizations are generally gaining a considerable amount of members among the groups whose life standards are low, they do not have expectations from the current system and who have received false religious education or are expected to be a form of government. This increases the long-term existence of these organizations and increases the possibilities of action in large geographies. In addition, when such religious organizations are destroyed, they can be reintroduced as a new terrorist organization. For this reason, it differs from terrorist organizations on other grounds and remains a constant problem. in different geographies, including the Middle East, particularly in DEASH terrorist organization in similar circumstances and continue their terrorist activities in Turkey. Turkey's peace and security requires DEASH terrorist organization in terms of absolute Investigation and analysis of scientific terms. Therefore, in this thesis, ideological, economic, historical and propaganda methods of DEASH terrorist organization were examined in detail and certain analyzes were made. This study consists of four parts. The first part of the study dealt largely with terrorism, terrorism and its varieties, as well as the causes and consequences of its emergence. In the second part of the study, the emergence, formation and development process of DEASH terrorist organization was discussed. At the same time, the sources, the way and the scheme of the DEASH terrorist organization were examined in detail.The third part of the study focused on the employee profile and propaganda tools of the ISIS terrorist organization. In order to determine the personnel profile of the ISIS terrorist organization, data of the persons who have been prosecuted in Gaziantep courthouse was used. The electronic journals Dabiq, Rumiyah and Konstantiniyye which are used extensively by the organization to analyze the propaganda activities of the organization, were provided and detailed analysis of these journals was carried out using qualitative research techniques. Another important part of the study covered the actions of the ISIS terrorist organization that have been prominent throughout the world and Turkey. At the end of the study, various conclusions and suggestions were made regarding measures to prevent ISIS terrorist organization from gaining personnel and to prevent the emergence of similar organizations.