Halka arzlarda fiyatlandırma: 2004 ? 2007 İMKB örneği
Pricing of ipos: 2004 ? 2007 ISE case
  1. Tez No: 250068
  2. Yazar: DUYGU DAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Literatürde halka arzlarla ilgili olarak yapılmış pek çok çalışma mevcuttur. Konunun farklı performans kriterleri açısından ele alındığı bu çalışmaların en büyük ortak özellikleri düşük fiyatlandırma olgusunun ve ilk 2 gün anormal getirilerinin varlığını tespit etmiş olmalarıdır. Bu çalışmada gelişmekte olan bir piyasa özelliği gösteren İMKB'de 2004-2007 yılları arasında halka arz edilmiş 25 adet şirketin 1 yıllık fiyat performansları incelenmektedir. Daha önceden İMKB için benzer çalışmalar yapılmış olsa da, incelenen zaman aralığının farklı olması itibariyle çalışmanın literatüre bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmanın bulgularına göre incelenen dönemde halka arz edilen şirketlere yatırım yapan yatırımcıların arzın ilk 2 gününde piyasa getirisinden, sırasıyla ortalama %5,67 ve %3,07 daha fazla getiri elde edebilmişlerdir. Bir başka deyişle söz konusu şirketlerin hisse senetleri düşük fiyatlandırılmışlardır. Çalışmada ayrıca hisse senetleri performansları fiyat istikrarı uygulaması, halka arzda kullanılan satış yöntemi ve halka arz tarihlerine göre de değerlendirmeye tabi tutulmuş ancak söz konusu parametreler ve hisse senedi performansları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Literature contains many studies concerning Initial Public Offerings. The common characteristics of these studies, in each of which the subject matter is handled from different points of view, are that IPOs are underpriced and it is possible to get abnormal returns in the first 2 days of the offering. In this study the 1 year performances of 25 firms, which were traded in İMKB between years 2004-2007, are examined. Although similar studies about İMKB were made previously, this study is considered to contribute to literature by means of analyzing a different time period. According to the outcome of the study, the investors were able to get abnormal returns in the first 2 days of the offering. In other words, the stocks of the firms in question were underpriced. Also, the effects of stabilization acitivity, the underwriting procedure and the dates of the IPOs were examined to investigate whether they effect the stock performances. However the relationship between stock performances and these parameters were found to be insignificant.