Mâturidi'nin Mu'tezile eleştirisi (Ebu'l-Kasım el-Ka'bî el-Belhî bağlamında)
Al maturidis'criticism of al-Mutazila (with reference to Abu al-Qasim al-Balkhi)
- Tez No: 250084
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tez, bir giris ve iki bölümden olusmaktadır. Giriste, Mutezile ve Mâturidilikmezhebinin metot ve içerik yönünden benzestigi ve ayrıstıgı noktalara deginmekle birlikte,Mâturidi ve Kâ'bi hakkındaki bilgilerin, onların arasındaki bilimsel ve ideolojik iliskilerindegerlendirilmesi yapılmaktadır.?Allah Anlayısı? adlı I. Bölümde Mâturidi'nin Mutezile ve Ka'bi'yi elestirdigiAllah'ın Varlıgı ve Birligi, Zat-Sıfat iliskisi, Allah'ın Kelamı, ilahi Fiillerin ihtiyariligi,Allah'a Mekan isnadı, Allah'ın Görülmesi gibi konular degerlendirilmektedir.?insan Anlayısı? adlı II. Bölümde ise yine Mâturidi'nin Mutezile ve özellikle Ka'bi'yiinsanın iradesi ve fiilleri, Teklif, Rızık, Kaza ve Kader, Ecel, Büyük Günah gibikonulardaki elestirileri incelenmistir.Mâturidi, kendi vatandası olan Ka'bi'yi ve onun mensubu oldugu Mutezile mezhebinieserlerinde ön plana almasını, daha dogrusu bazı yerlerde ideolojik davranmasını ve bazıyerlerde de kavram kargasalarına girismesini göz önünde bulundurursak, Mâturidi'ninyasadıgı dönemde Mâveraünnehir bölgesinde de Mutezile mezhebinin etkili olduguanlasılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Musahanov, Yuldus, al-Mâturidî?s Criticism of al-Mutazila (With reference to Abûal-Qâsim al-Balkhî ), Ph.D., Advisor: Prof. Ahmet Akbulut,, I+177 pp.The thesis consists of an introduction and two chapters. In the introduction, whilethe similar and different points in terms of methodology and contents between al-Mutazilaand Maturidism are dealt with, the information about al-Maturidi and al-Kabi, thescientific and ideological relationships between them are considered.In the first chapter entitled ?His Understanding of God?, such the subjects, inwhich al-Maturidi criticized al-Mutazila and al-Kabi, as Existence and Unity of God,Entity-Attribute relationship, Word of God, Voluntariness of Divine Actions, Attribution ofPlace to God and Vision of God are examined.In the Second Chapter entitled ?His Understanding of Man?, al-Maturidi?scriticisms towards al-Mutazila and al-Kabi concerning the will and acts of man, Taklîf,Rizq, Qadâ, Qadar, Ajal, and Grave Sin are studied.Given the fact that al-Maturidi focused in his works on al-Kabi and al-Mutazila, inother words, his adopting an ideological attitude and misconception in some places, itseems that in his time al-Mutazile had a considerable influence in Transoxiana