Şirket birleşmeleri ve birleşmelerde perfomans ölçütü olarak değer taşıyıcıları
Corporate merger & acqusitions and value drivers
- Tez No: 250124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüz ekonomosinde küreselleşmenin bir sonucu olarak pazarlar ulusal boyuttan çıkıp uluslararası bir hale gelmiştir. Bunun sonucu olarak artan rekabete ayak uydurmak, yeni fırsatları değerlendirmek ve uluslararası pazarlara açılarak karlarını arttırmak isteyen şirketler için birleşme ve satın almalar en iyi fırsat haline gelmiştir.Çalışmamın birinci bölümünde şirket birleşmeleri üzerine genel bilgiler verilmiştir. Birleşme çeşitleri ve birleşme, satın almalar ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra birleşme nedenlerinde başlayan süreç, birleşmenin planlanmasına, finansmanına ve sonuçlanmasına kadar anlatılmıştır.Şirket birleşmelerinin ciddi bir oranda artması sonucu olarak şirketlerin değerlenmesi de büyük önem taşıyan olgulardan biri haline gelmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise şirketlerin performansını ve değerini etkiliyen değer taşıyıcılarından bahsedilmiştir. Değer taşıyıcıları kavramı anlatıldıktan sonra performans ölçütleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Özellikle finansal olmayan performans ölçütlerine değinilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise şirket birleşmeleri ve şirketlerin değerini etkileyen değer taşıyıcıları incelendikten sonra uluslararası bir birleşme olan Finansbank ? National Bank of Greece birleşmesi incelenmiştir. Konu uygulama çalışmasında bankaların birleşmesini etkileyen değer taşıyıcıları ve birleşme sonrası değer taşıyıcıları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consequence of globilazition, in todays economy domestic markets become international markets. As a result of this, in order to continue activities in increasing competition, companys choose to merger to increase their profits and also to broadan international markets.In first part of the thesis, general information about company mergers is given. After merger types and general information about mergers and acqusitions, the process starting with merger reasons, planning of merger, financement and consequences of merger is described.As a result of serious increasing in company mergers, valuing of companies also gains importance. In the second part of thesis, company? performance and value drivers that effect company values are mentioned. After value drivers are comprehended, performance measures tried to be explained. Particularly non-financel performance measures are mentioned in the work.In the third part of thesis, after examination of company mergers and value drivers that effect company values, an international acqusition, Finansbank ? National Bank of Greece is studied. In the mentioned study, value drivers that effect the acqusition and the value drivers of the new bank tried to be explained.