Dayanıklı tüketim malları sektöründe ülke orijininin tüketicinin satın alma niyetine etkisi
The effect of country of origin on purchase intention of consumers in the durable goods market
  1. Tez No: 250125
  2. Yazar: BERNA GÖKALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, Türk tüketicilerinin yerli ürünlere ve bazı seçilmiş ülkelere ait markalara karşı tutumları ve ülke orijini etkisini araştırmaktadır.Çalışma ayrıca, ülke imajı ve marka imajına ek olarak, ürünün üretildiği ülke hakkında bilgi sahibi olma ve ülkenin ekonomik gelişmişlik seviyesi gibi faktörlerin de tüketicinin kalite ve değer algısını etkilediği, dolayısıyla satın alma niyeti üzerinde belirleyici rol oynadığını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.Araştırma sonuçları, farklı ülkelerin tüketiciler üzerindeki imajlarının farklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. İncelenen ülkeler; Almanya, İtalya, Japonya, Türkiye ve Kore'dir. Bu ülkelere ait otomobil markaları; sırasıyla, Opel, Ferrari, Toyota, Tofaş ve Hyundai'dir. Diğer inceleme konusu olan televizyon markaları ise; Grundig, Ariston, Panasonic, Beko ve Samsung'dur.Bu çalışma sonucunda ortaya çıkan bulgular, kolayda örneklem tekniğinin kullanılması açısından genelleme yapılamamakla birlikte bu konudaki yapılacak çalışmalara fikir vermesi açısından faydalı olacaktır. Ayrıca, uluslararası pazarlama alanında çalışanlar ve ürünlerini Türkiye pazarına yerleştirmek isteyen çokuluslu firmalar da pazarlama stratejilerinin belirlenmesi açısından faydalanabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
This study explores the attitudes of Turkish consumers against to domestic products and selected brands of foreign countries and country of origin effects.This study also attempts to find out the impact of country image, brand image, having information about the country and the economic development level of the country influencing quality and value perception and purchase intention of the consumers.The findings of the study showed that substantial differences exist in the stereotyped images of different countries. Selected countries are; Germany, Italy, Japan, Turkey and Korea. The automobile brands belonging to these countries are; Opel, Ferrari, Toyota, Tofaş ve Hyundai. Also, television brands are; Grundig, Ariston, Panasonic, Beko ve Samsung.Since random sampling is not used, the findings of this research cannot be generalized but can be a source for researches who will be willing to make researches about this subject. Also, the international marketers and international companies that are willing to take place in the Turkish market can benefit from this research.