Moğolistan'da Türk imajı üniversite öğrencilerine yönelik alan araştırması
Image of Turks and Turkey in Mongolia
- Tez No: 250172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı Moğolistan'da Türkiye ve Türkler'in imajını araştırmak ve belirlemektir. Bu kapsamda, araştırmamızın ön hazırlığı olarak konumuzla ilgili bir literatür taraması yapılarak araştırmanın ön taslağı çıkartılmıştır.Araştırmamızın ikinci safhasında, Moğolistan üniversite gençliği üzerinde tesadüfî örneklem yöntemiyle araştırmaya dahil olan kişiler belirlenmiş, belirlenen bu kişilere daha sonra anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler, frekans analizi ve ki-kare testi yöntemi ile araştırma konumuz ve hipotezlerimiz bağlamında ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, Moğolistan'da Türkiye ve Türkler'in yeteri kadar tanınmadığını söyleye biliriz. Moğolistan'da Türkiye ve Türkler'in imajı genel olarak geçmişteki tarihi ortak değerler ile günümüzdeki iki halkın bulunduğu sosya kültürel alanların etkisi altında olduğu saptanmıştır. Moğolistan'da Türkiye ve Türkler'in imajı pozitif ya da negatif bir yönde olmaktan ziyade uzaklık ve farklı sosyo-kültürel alanların etkisi altında olma ve bu alanların yarattığı sosya ekonomik önceliklerin sebep olduğu bir tanınmamışlık noktasındadır. Bir nevi nötür noktasında seyreden bu imaj aynı zamanda tarihsel ortak değerlerin yarattığı akrabalık duygularından kaynaklanan sıcak hislerin etkisinden dolayı terazinin negatif tarafından çok pozitif tarafına eylimli olduğuda araştırmamız sonucunda görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to study and determine the image of Turks and Turkey in Mongolia. In this context, a preliminary draft of the research was prepared by conducting a literature survey about the subject as an initial preparation.At the second stage of the research, the persons included in the research were selected at random from the university youth in Mongolia, and a questionnaire was conducted with the selected people. The data obtained from the questionnaire were analyzed in detail by the methods of frequency analysis and chi-square tests in the context of our research subject and the hypothesizes.In conclusion, it can be asserted that Turkey and Turks are not known sufficiently in Mongolia. It has been revealed that the image of Turkey and Turks in Mongolia is generally under the influence of historical common values and the socio-cultural fields in which both nations stand nowadays. Although the image of Turkey and Turks in Mongolia is in a positive or negative way, it is at the point of unknown that caused by the distance and being under the influences of different socio-cultural fields and the socio-economic priorities created by these fields. It can be seen as a result of our study that this image continuing in a kind of neutral way tends more to the positive part of the scale rather than the negative part because of the hot links caused by the kinship feelings that the historical common values create.